"אפשרי בריא להניק היכן ומתי שמתאים לך"

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז
הנקה אפשריבריא 150

השבוע מצוין בישראל שבוע ההנקה הבינלאומי בסימן "אפשרי בריא להניק היכן ומתי שמתאים לך", קידום חברתי לעידוד הנקה במרחב הציבורי כחלק מהתנהגות בריאותית נורמטיבית לאם ולתינוק.

לרגל שבוע ההנקה יזם משרד הבריאות במסגרת התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים – "אפשרי בריא", מהלך משותף עם פורום הקניונים והמרכזים המסחריים באיגוד לשכות המסחר, במסגרתו יציבו עסקים שיבחרו בכך שילוט באופן וולנטרי "אצלנו אפשרי בריא להניק".

ההנקה הינה הדרך הטבעית והמותאמת להאכלת תינוקות ונשים מניקות עושות את הדבר הנכון עבורן ועבור תינוקן.
שבוע ההנקה 2018 מתמקד בחשיבות התמיכה הציבורית בהנקה, במטרה לאפשר לאימהות להרגיש נח להניק היכן ומתי שמתאים להן.
מהי סביבה מאפשרת הנקה? 
סביבה מאפשרת הנקה היא סביבה בה קיימת לגיטימציה לאם להניק היכן ומתי שמתאים לה, בהתאם לצורך של התינוק לאכול ושל האם לניהול נכון של הנקה.
סביבה כזו חשובה ביותר לאימהות הבוחרות בהנקה, ומאפשרת להן לצאת מהבית עם תינוקותיהן, לנהל אורח חיים רגיל, לבצע קניות, לנסוע בתחבורה ציבורית ולשבת בבתי קפה ובמסעדות מבלי לדאוג היכן יתאפשר להן להניק כאשר התינוק יהיה רעב.
האם בישראל יש מניעה להניק בציבור? 
בישראל, ובכל מדינה דמוקרטית אחרת, כל מה שאינו אסור הוא מותר.
בישראל אין כל איסור המונע הנקה במקום כלשהו, ולפיכך ההנקה מותרת בכל מקום, כולל במרחב הציבורי. במקומות פרטיים המיועדים לציבור (כגון בחנויות) יש לשים לב שההנקה לא תפריע בדרך כלשהי לפעילות הרגילה.

האם במקום ציבורי ניתן לחייב להניק רק בחדר שהוא ייעודי להנקה?

לא. חדרי ההנקה נועדו לנשים המעוניינות בכך, אולם אין בכך כדי למנוע מאימהות להניק גם במקומות אחרים בהם התינוק רעב.

האם ניתן להניק במקום ציבורי ללא חשיפה של הגוף?

הנקה בציבור איננה מחייבת חשיפה של הגוף. מרבית האימהות המיניקות בציבור מוצאות את הדרך להניק בצורה הנוחה להן ולתינוק בחשיפה מינימלית. ניתן להשתמש בצעיף או שמיכה קטנה, או ללבוש חולצה רחבה, כדי ליצור מרחב קטן של פרטיות.
נשים המיניקות במרחב הציבורי מבקשות רק להאכיל את תינוקן. אין צורך להתנצל או לחוש אי נוחות על הנקת התינוק כאשר הוא רעב, גם אם ההנקה נעשית במקומות ציבוריים.
האם הנקה בציבור עלולה לפגוע בקבוצות אוכלוסייה מסוימות? 
בישראל קבוצות אוכלוסייה שונות ומגוונות, ובכל קבוצה ניתן למצוא כאלה שחושבים שהנקה במקומות ציבוריים היא דבר חיובי וכאלה שחושבים שלא. אמהות מניקות על מנת לענות על הצורך של התינוק הרעב ואינן מבקשות למשוך תשומת לב או לפגוע במישהו ולכן אפשר לצפות לסובלנות חברתית.
למה חשוב שאמהות יניקו גם מחוץ לבית ולא יאכילו מבקבוק? 
הנקה חשובה לבריאות האם והתינוק ואחד מיתרונותיה שהיא יכולה להיעשות בכל זמן ומקום.
חשוב לתינוקות צעירים לינוק לעיתים קרובות על מנת לשמור על אספקת החלב של האם, אחרת כמות החלב מתמעטת. הנקה שמתקיימת גם בבית וגם מחוץ לבית מאפשרת רצף הנקה ושמירה על שגרת יום ומגבירה את הסיכוי שההנקה תצליח להתקיים לאורך זמן.
לכן, מקומות ציבוריים ואנשים התומכים באימהות המיניקות גם מחוץ לבית, תומכים למעשה בקידום בריאותם של האם והתינוק.
ככל שנשים יניקו יותר בציבור, כך ההנקה תהפוך לנורמטיבית יותר.
הצלחה בהנקה אינה האחריות הבלעדית של האם. היא אחריותה של החברה כולה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *