גרמניה היא המדינה הכי "שווה" לחיות בה,ובאיזה מקום ישראל בדירוג?

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

הפופולריות של גרמניה קשורה לכלכלה החזקה, לשקט הביטחוני היחסי ולחירות התנועה של התושבים שיכולים להיכנס למדינות רבות בעולם ללא ויזה. היכן ישראל ומי המדינות שעל תושביהן נותר רק לרחם.דירוג חדש שפרסמה החברה הבריטית הנלי אנד פרטנרס המספקת ייעוץ בענייני אזרחות ותושבות כך חושף 'כלכליסט".

ברלין מעולם לא נראתה אטרקטיבית יותר. למעשה גרמניה כולה מושכת יותר מאי פעם, כך לפחות לפי דירוג חדש שפרסמה החברה הבריטית הנלי אנד פרטנרס המספקת ייעוץ בענייני אזרחות ותושבות. על פי מדד איכות הלאום (Quality of Nationality Index) השנתי שהיא מפרסמת, גרמניה הוכתרה למדינה השווה ביותר, זו השנה השישית ברציפות. הסיבות להצלחה שלה קשורות לכלכלה החזקה, לשקט הביטחוני היחסי ולחירות התנועה של התושבים – שיכולים להיכנס למדינות רבות בעולם ללא ויזה.
ישראל דורגה במקום ה-48 מבין 159 המדינות שנמדדו, בתיקו עם פרגוואי ומקום אחד מעל לאיחוד האמירויות הערביות. היא נמצאת בקרב הקבוצה השלישית בטיבה של מדינות, המוגדרת כ"איכות גבוהה". הדירוג הכללי נקבע על פי גורמים "פנימיים" ו"חיצוניים" הקשורים ללאום. הגורמים הפנימיים עוסקים בחוזק הכלכלי של כל מדינה, הפיתוח האנושי (לדוגמה אריכות חיים, חינוך ואיכות החיים) ורמת השלום והביטחון. הגורמים החיצוניים קשורים למידה שבה השייכות לכל לאום מאפשרת אינטגרציה עם שאר העולם, והקלות בה אפשר לנסוע בין מדינות.

יום העצמאות

כפי שניתן היה לצפות, מדינות אירופה שולטות בדירוג, בין השאר הודות לקלות שבה אפשר לנוע בין המדינות ביבשת. למעשה, כל המדינות בעשירייה הן אירופיות וכוללות מלבד גרמניה את צרפת ודנמרק (שתיהן חולקות את המקום השני), איסלנד, שבדיה, נורבגיה, פינלנד, אוסטריה ואיטליה (שתיהן במקום השביעי), הולנד, שוויץ וספרד.
ארה"ב היא הנציגה הראשונה מחוץ לאירופה, והיא מדורגת רק במקום ה-28.
המדינה הכי פחות "שווה" היא אפגניסטן, כשלפניה נמצאות הרפובליקה המרכז אפריקאית, אריתריאה, דרום סודאן וקונגו. תחתית הדירוג מאופיינת במדינות מוכות מלחמה נוספות, ביניהן סוריה במקום ה-154, עיראק במקום ה-150 והרשות הפלסטינית הממוקמת במקום ה-146.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *