האם אותרה קסדת הטייס הרחובותי שנהרג באימון?

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

מטייל באזור נחל פארן שבדרום הארץ מצא קסדה שעליה נכתב "גורי b.140". חיל האוויר פתח בבדיקה אם מדובר בציוד האישי של רס"ן דניאל(דני) גורי מרחובות  שנהרג בהתרסקות טיסת אימונים בנגב בשנת 1984

אדם שטייל באזור נחל פארן שבדרום הארץ מצא אתמול(שבת) קסדה צבאית שייתכן שהייתה שייכת לטייס שנפל ב-1984. על הקסדה נכתב "גורי b.140", וכעת בוחנים בחיל האוויר אם מדובר בציוד האישי של רס"ן דניאל גורי, שנהרג בהתרסקות טיסת אימונים מעל שמי הנגב.

אחרי שסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון, בשנת 1969, הוא התגייס לצה"ל, לשירות בחיל-האוויר. דני נשלח לקורס טיס, וסיימו בהצלחה. מסלול שירותו כטייס כלל טיסה פעילה והדרכה בבית-הספר לטיס.

בשנת 1971 עלה דני לדרגת סגן-משנה, ושנה לאחר מכן – לדרגת סגן. הוא השלים את שירותו הסדיר והמשיך לשרת בצבא הקבע. במלחמת יום-הכיפורים הוא לחם כטייס בפנטום, והשתתף בקרבות אוויר ובהפצצת מטרות האויב. באחד הקרבות הפיל דני מטוס מיג מצרי. מפקד הטייסת שלו סיפר עליו: "דני לחם בהצטיינות במלחמת יום-הכיפורים בטייסת פנטומים, היה מטובי לוחמיה וטייסיה". זמן קצר אחרי המלחמה, כשעמד להמריא באחת מטיסותיו, אירעה תקלה במטוס ודני נפגע ואושפז.

בשנת 1974 עלה דני לדרגת סרן והמשיך להדריך ולהכשיר טייסי-קרב. שנה אחת לאחר מכן, הוא השתחרר מצה"ל ויצא לסייר בעולם. בשנת 1976 חזר דני לארץ, וחזר לטייסת הפנטומים שבה שירת לפני כן. אבל השאיפה ללימודים לא הרפתה ממנו. כעבור שנה אחת הוא שב וישב על ספסל הלימודים במכללת "הדסה" בירושלים למקצועות טכניים. הוא השתלם במגמת צילום טכני, סיים את לימודיו והחל לעבוד בתל-אביב בסטודיו לצילומי אופנה ופרסומת. כל השנים היה נושא הצילום האמנותי חביב עליו. כשנתיים הוא עבד בסטודיו, ובאותו זמן המשיך לעבוד במקצועו כטייס. הפעם כטייס-ריסוס בחברת "מרום".

בשנת 1980 נשא דני לאשה את אופירה. בד בבד עם עבודתו האזרחית, הוא מילא את חובותיו לחיל-האוויר בשירות המילואים ותרם רבות לטייסת שלו. מפקדו סיפר עליו: "הוא התייצב לשירות מעל הנדרש בכל אחת מן השנים האחרונות, הוביל רביעייה בטייסת ושמר על רמה יפה במילואים". בהמלצת מפקדו הועלה דני בעת שירותו במילואים, בשנת 1981, לדרגת רב-סרן. כשפרצה מלחמת שלום הגליל נקרא דני לשירות פעיל, על חלקו במחלקה זו סיפר מפקד הטייסת שלו: "דני לחם בהצטיינות, הוביל בכל סוגי המשימות בטייסת – בלא דופי".

בראשית שנת 1983 חזר דני לשרת בצבא הקבע, תחילה בטייסת הפנטומים שבה שירת בעבר, ואחרי-כן כמפקד קורס האימון המבצעי של טייסי הקרב. מפקדיו אמרו עליו: "דני שקט וצנוע, ממלא תפקידיו בצורה מעולה ומסורה".

ביום השנה הרביעי לנישואיו, (27 למאי 1984)היה דני בטיסת אימונים יחד עם חניכו, סגן אילן רוזנטל בן ה-21, לטיסת אימונים שגרתית במטוס "עיט" דו-מושבי (סקייהוק) בשמי הנגב במסגרת טייסת 140 ("נשר הזהב") שישבה בבסיס רמון. תוך כדי טיסה, החלה במטוס נזילת דלק משמעותית שגרמה להתלקחות של אש במטוס. גורי הספיק להודיע ליחידת הבקרה האווירית של חיל האוויר על נטישה, אולם בעקבות תקלה במערכת ההפלטה, השניים לא הצליחו לנטוש. המטוס הבוער התרסק על הקרקע והשניים נהרגו במקום. בן 32 שנים הוא היה במותו.

דני הובא למנוחות בבית-הקברות ברחובות. הוא השאיר אחריו רעיה, בחודש השמיני להריונה, אם, אח ואחות. חודשיים אחרי נופלו נולדה בתו ונקראה על-שמו, דנה.

"חיל האוויר נמצא בקשר עם המשפחה, עדכן אותה, וימשיך ללוותה", מסרו בחיל האוויר. "אנו מודים לאזרח על ערנותו".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *