המאבק על ניהול הכשרות! המועצה הדתית והרב יוסף מלכיאל עתרו לבג"ץ נגד מינויו של הרב ציון כהן

חדשות רחובות - המאבק על ניהול הכשרות מגיע לבג"ץ - רחובות ניוז

המאבק על ניהול הכשרות מגיע ל: המועצה הדתית רחובות והרב יוסף מלכיאל עתרו לבג"ץ נגד מינויו של הרב ציון כהן שמונה לאחרונה לרב למתן תעודות הכשר ורשם נישואין. 

 

ברחובות עתרה לבג"ץ על רקע מינויו של הרב ציון כהן שמונה לפני כחודש על ידי הרבנות הראשית לאחראי למתן תעודות הכשר. הבג"ץ שהוגש כאמור מטעם המועצה הדתית ומטעם הרב יוסף מלכיאל מופנה נגד חמישה משיבים- , , , והרב החדש,

הרב יוסף מלכיאל

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אייל נון על פני 34 עמודים. בפתח הדברים עוסקת העתירה בנושא ניגוד עניינים בין ראש המועצה וגיסו העותר, הרב יוסף מלכיאל. העתירה מציינת כי הרב מלכיאל החל את עבודתו במועצה כבר בשנת 2008, ואילו גדסי נבחר לכהן כראש המועצה בשנת 2010, במהלכם ומחשש לניגוד עניינים, נקט גדסי אמצעי זהירות ובישיבות שקוימו בנושא גיסו, יצא מהישיבה ונתן לאחר להחליפו, בעתירה אף צוין שהכל נעשה בהמלצת היועצים המשפטיים ובהתאם לחוק.

המועצה דתית רחובות

הרב יוסף מלכיאל מועסק כאמור במועצה הדתית כמדריך רוחני לחתנים. בשנת 2015, דרש המשרד לשירותי דת לפטר את הרב מלכיאל לאור ניגוד עניינים של הקרבה המשפחתית עם גיסו . בשנת 2015 עתר   לבית משפט לעניינים מנהליים בירושלים, ובפסק דין של השופט דוד מינץ אישר בית המשפט את המשך עבודתו של אם יבחר שוב לכהן כראש מועצה ולאחר שייבחר גם גיסו הרב יוסף מלכיאל שיצא באותה תקופת בחירות לחל"ת יוכל לשוב לעבודתו.

הרב שמחה הכהן קוק

לצד כל המחלוקות, בשנת 2014, מינה הרב שמחה הכהן קוק את הרב מלכיאל כרשם הנישואין במקומו של רב העדה התימנית, הרב נתן שרעבי, המינוי כאמור אושר ברבנות הראשית לבקשתו של רב העיר. בשנת 2017 פנה רב העיר רחובות , לרבנות הראשית וביקש להסמיך את הרב מלכיאל למורשה מתן תעודות הכשר במועצה הדתית. הרבנות טענה שלאור ניגוד עניינים הדבר לא יתאפשר והרב מלכיאל נותר בתפקיד השני כרב רושם נישואין.

ראש העיר רחמים מלול והרב ציון כהן

בשנת 2018 נערכו בחירות לרשות המקומית ושנה לאחר מכן, בחודש אוקטובר 2019 פקע הרכב המועצה הדתית. במהלך שנת 2020 הורע מצבו הבריאותי של ונוצר מצב של צורך חיוני במינוי רב למתן כשרויות. למרות סאגת ניגוד העניינים, מי שחתם על תעודות הכשרות ללא תמורה היה הרב מלכיאל. בסוף שנת 2020 עלה שמו של רב העיר נס ציונה הרב אברהם צוריאל אולם הלשכה המשפטית של הרבנות הראשית לא אישרה אותו. לאחר מכן המליצה המועצה הדתית למנות את הרב אלעזר שרעבי מבני ראם אולם לבקשת ראש העיר מונה הרב דוד אבוחצירא רבה של העיר יבנה. מתוך העתירה: "בחודש ינואר 2021 מונה ב"חטף" רב העיר יבנה, הרב דוד אבוחצירא לתפקיד רב למתן תעודות הכשר, המועצה הדתית הופתעה מההחלטה, פנתה באמצעות היועץ המשפטי אל הרבנות ומינויו של הרב דוד אבוחצירא נגנז".

ראש המועצה הדתית אלדד גדסי

הניסיון למנות את הרב אבוחצירא נגנז כאמור לאחר סירובו של הרב. בשיחה טלפונית בין הרב אבוחצירא לבין הממונה על המועצה הדתית רחובות אלדד גדסי, מסר לו האחרון כי החליט לנקוט בגישת "שב ואל תעשה". לאחר מכן אישרה מועצת הרבנות הראשית את הרב ציון כהן כמורשה חתימה בנושאי כשרות ונישואין.

חדשות רחובות - צביקה מדהלה והרב יוסף מלכיאל - רחובות ניוז
צביקה מדהלה והרב יוסף מלכיאל

לסיכום נכתב בעתירה: "מינויו של הרב ציון כהן, למעשה, בא כתוצאה מסירובו של הרב יוסף מלכיאל בשנת 2017 לפנייתו של רב העיר רחובות למנות את העותר כמוסמך למתן תעודות הכשר בעיר רחובות, ולאחר שרב
העיר יבנה, שמונה קודם לכן למשימה זו, לא נאות לקבלה".

בחודש ספטמבר יגיבו חמשת הנתבעים ובהמשך יקבע דיון. 

 

מהמועצה הדתית רחובות נמסר: "העתירה הוגשה נגד הייעוץ המשפטי של הרבנות הראשית לישראל. שבעצם מייתר את מועצת הרבנות הראשית ולא נותן להם שיקול דעת. הן בפסילה או הקפאה של הרב מלכיאל אשר מכהן בפועל כרב רושם נישואין שנים רבות והן בקבלת ההחלטות בלי להתייעץ עם המועצה הדתית". 

 

חדשות רחובות ניוז

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *