התשובה לקורונה: פתיחת מגמת “מדעי הרפואה” למצוינות חדשנית בבית ספר אורט רחובות

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

בצל הקורונה: בהובלת מנהל בית הספר אורט רחובות אברהם סער נפתחה לראשונה מגמת ” מדעי הרפואה – מדעי הבריאות”. זהר בלום “נמשיך להוביל למצויינות”.

 

“מגמת מדעי הבריאות” היא אחת המגמות החדשניות והיוקרתיות ביותר המוצעות כיום לתלמידי התיכון. מגמה זו מאפשרת לתלמיד חשיפה רב-תחומית של מדעי הבריאות ומקצועות הבריאות הרבים. המגמה משלבת חוויית למידה אקדמית והתנסות מעשית בתחומי הבריאות השונים. בכך, היא משפיעה על בוגריה הן כצרכני בריאות והן כחוקרים לעתיד או כעוסקים באחד מתחומי הבריאות והרפואה.

מגמץ “מדעי הבריאות והרפואה” בית ספר אורט

 

במסגרת המגמה, התלמידים ילמדו תחומי בריאות רבים הכוללים “מדעי היסוד” כמו אנטומיה, פיזיולוגיה וגנטיקה, “מקצועות קליניים” כמו קרדיולוגיה, פולמונולגיה והמטולוגיה, וכן ישולבו לימודים של “רפואה מונעת” וחינוך של כיצד להיות צרכני בריאות משכילים. במסגרת הלימודים הם יעסקו בשאלות ובבעיות שפתרונן מבוסס על שילוב ידע מדעי ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

החלק המעשי של תכנית הלימודים במערכות רפואיות הוא “עבודת גמר”, במסגרתה כל שלושה תלמידים יקבלו שלושה מטופלים החולים במחלה זהה ויחקרו כיצד המטופלים מנהלים את מחלתם. התלמידים חוקרים כיצד מטופלים מנהלים את מחלתם. במהלך ביצועה של עבודת הגמר נחשפים התלמידים לשאלות ודילמות שפתרונן מבוסס על שילוב ידע מדעי ואמצעים מתקדמים, הנדרשים להתמודדות הרפואה עם בעיות טכנולוגיות, מדעיות ואתיות.

מגמת “מדעי הבריאות והרפואה” בית ספר אורט

 

המגמה פועלת בשיתוף פעולה עם “המרכז הרפואי קפלן”, ובמסגרת הלימודים במגמה, יתקיימו סיורים לימודיים ותצפיות במחלקות ובמתקני ביה”ח בהם התלמידים יפגשו בהיבטים היישומיים והמתקדמים של עולם הרפואה. הסיורים יאפשרו לתלמידים להיחשף לעבודה בבית החולים, לצוות בית החולים ולציוד מקצועי מתקדם באופן מעמיק ויסודי. על מנת להעמיק את הלימודים היישומיים, גויסו לצוות המורים רופא ואחות אשר ילמדו את התלמידים במסגרת בית הספר.

הלימודים במגמה כוללים גם השתתפות בקורסים של מד”א. תלמידי המחזור הראשון התחילו את הקורס העיוני ובהמשך ישתלבו במערך ההתנדבות של מד”א כאנשי צוות באמבולנסים.

מטרות המגמה :
1. חינוך למקצועות הבריאות והרפואה הכולל התנסות בתחום של עזרה ראשונה והצלת חיים. חשיפה לתחומים אלו בגיל ההתבגרות היא מאוד משמעותית ועשויה להשפיע על ההחלטה בעתיד לבחור בלימודי רפואה ובריאות.
2. עידוד של התנדבות במד”א בקרב קבוצה גדולה ואיכותית של בני נוער.
3. עידוד של הצטרפות של בוגרינו אל מערך הרפואה בישראל. בוגרי המגמה יהוו עתודה איכותית לתגבור כל מערך הרפואה בישראל.
4. קידום בריאות – בוגרי המגמה ירכשו מודעות והשכלה רחבה בתחום הרפואה המונעת ובכך הם יתרמו לבריאותם, לבריאות משפחתם ולבריאת הקהילה.

בסיום כיתה י”ב התלמידים ייבחנו בבגרות המגמה במקצועות מדעי הבריאות ומערכות רפואיות אשר יקנו להם 10 יחידות לימוד, בנוסף לבגרות בביולוגיה ופיזיקה אשר תקנה להם 10 יחידות לימוד מדעיות נוספות.

לבוגרי המגמה ניתנת העדפה בקבלה לחיל הרפואה ולעתודה צבאית במקצועות הבריאות. תלמידי המגמה מקבלים הסמכה כמגישי עזרה ראשונה, הסמכה לעבוד עם רופא בתער”ן (תחנת עזרה ראשונה ניידת) והסמכה לעבודה על נט”ן (ניידת טיפול נמרץ). הסמכות אלו מאפשרות לתלמידים להיות חלק ממערך ההתנדבות בקהילה והעזרה לזולת.

בנוסף, מגע ישיר של התלמידים עם עולם הרפואה פותח בפניהם אפשרות לבחור בהמשך לימודים אקדמיים במקצועות הבריאות השונים.

החל משנת הלימודים תשפ”א, במסגרת לימוד חט”ב, ייחשפו תלמידים בכיתות מצוינות מופ”ת לתכנית של מדעי הרפואה. נבנתה עבורם תכנית מיוחדת המשלבת “נגיעות” בתחומים שונים של מדעי הרפואה הכוללת סדנאות עם מרצים וחוקרים מעולם הרפואה, סיורים, ימי עיון, הרצאות ומעבדות בבית הספר.

זהר בלום

ממלא מקום ראש העיר המחזיק בתיק החינוך זהר בלום ” אני מברך את הנהלת בית הספר וצוות המורים על פתיחת המגמה החדשה בבית ספר אורט. נמשיך לחזק ולהוביל את בתי הספר בעיר למצויינות במגוון תחומי לימוד ולגרוף הישיגים לימודיים במחוז ובכל הארץ. בהזדמנות זו אני רוצה לברך את התלמידים וצוותי החינוך בברכת שנה טובה, שנה של הישגים נוספים, של בריאות לכולנו ושנחזור אל שגרת הלימודים בכוחות מחודשים ובריאים במהרה”.

 

מנהל בית ספר אורט אברהם סער

מנהל בית ספר אורט אברהם סער  “מדעי הרפואה הינה מגמה רב תחומית ואחד ממגמות המצוינות באורט רחובות שפותחת אפיקים חדשים לתלמידנו בצבא ובאקדמיה.זאת מגמה על אזורית מבוקשת מאוד שמאכלסת תלמידים מצטיינים מכל מוסדות החינוך בעיר רחובות. תלמידי המגמה יכולים לצבור 20 יחדות לימוד במסגרת המגמה והם יהיו זכאים לתעודת בגרות איכותית מאוד ובנוסף תעודה טכנולוגית. בהצלחה לתלמידים”.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן