לאור הירח: ”צוות חשיבה” ערכו ערב עיון ולימוד לזכרם של יהודי אתיופיה שנפלו בדרכם לארץ

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

צוות חשיבה” צוות מתנדבים למען תרבות ומורשת יהדות אתיופיה בעיר רחובות.ערכו לאחרונה ערב עיון ולימוד לזכרם של יהודי אתיופיה שנפלו בדרכם לא”י בנושא ‘מסע לאור ירח’

מתנדבי צוות חשיבה מקיימים מידי שנה (שנה חמישית) בחודש יוני ערב עיון ולימוד בהשתתפות קהל רב ונציגי העירייה, לזכרם של הנופלים מיהודי אתיופיה. בכל שנה בוחרים נושא אחר חוקרים ומעמיקים בו.
השנה הצוות בחר לקיים ‘מסע לילי לאור ירח’ המדמה והממחיש את מסעם של יהודי אתיופיה לארץ ישראל בשנות השמונים.

עליית יהודי אתיופיה בשנות השמונים של המאה הקודמת התממשה בזכות ובמאמץ של אלפים שעשו מסע רגלי מפרך מאתיופיה דרך סודן לירושלים.
מסע זה היה מיוחד, אמיץ ומורכב מאוד. החל מהתכנון, היציאה השקטה בדמדומי הלילה למסע רגלי ארוך, צעדת ילדים ומבוגרים למען ירושלים. קבוצות קטנות וגדולות, משפחות שלמות צעדו שבועות וחודשים עד למדינת סודן מרחק של מאות ק”מ. בדרך סבלו משודדי דרכים, מחיות טרף, ממחלות, רעב וצמא. אלה שהצליחו להגיע לסודן, לא ציפתה להם קבלת פנים מכניסת אורחים, אלא אתגר חדש של שפה ותרבות זרים לצד אכזריותם של תושבים ורשויות המדינה. אך הרע מכל היה במחנות ההמתנה שם התפרצו מחלות רבות וגרמו למותם של אלפים מהם.

המסע החל מחורשת האקליפטוסים הנמצאת בסמוך לגבעת הקיבוצים לכיוון צפון מזרח בשטח הפתוח, בחושך ללא פנסים ותאורה אלא רק לאור הירח, בשקט מופתי של הצועדים. במהלך המסע שאורכו כ-ק”מ אחד היו תחנות עצירה והסבר לפי נושאים ע”י חברים שעברו בעצמם את המסע מאתיופיה לסודן בצעירותם.
השתתפו עשרות צועדים, ילדים ומבוגרים במסע החווייתי.

מתנדבי צוות חשיבה ממשיכים בעשייה חברתית ותרבותית בעיר רחובות. בשנה זו הצוות חש גאווה ושותפות גם בחידושה של כיכר “מבצע משה” בשכונת קריית משה לזכר יהודי אתיופיה שנפלו במסע לארץ ישראל בהובלתו של ח””מ שאול צגהון.הצוות ביקש להודות לעירית רחובות על התמיכה בעשייה זו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן