לא "יצאו צדיקים": כתבי אישום בפרשת "עוקץ האינסטלטורים"

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

הפרקליטות הגישה לבית משפט השלום בת"א כתבי אישום וכן בקשות מעצר עד תום ההליכים נגד אריאל ברוכים (42), רן לחיאני (30) ואושרי אבוטבול (25) הנאשמים בפרשה שכונתה "עוקץ האינסטלטורים".חלק ממעשיהם של הנאשמים בפרשה נחשפו בתוכנית "יצאת צדיק" ופורסמו תחת השם "כנופיית המגנטים".

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה הבוקר (ד') לבית משפט השלום בתל-אביב כתבי אישום, וכן בקשות מעצר עד תום ההליכים, נגד 3 בעלי עסק בתחום האינסטלציה בפרשה שכונתה "עוקץ האינסטלטורים", במסגרתה עשקו הנאשמים לכאורה קשישים במסגרת עבודתם וכן ביצעו עבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים.כתב האישום הוגש כנגד אריאל ברוכים (42), רן לחיאני (30) ואושרי אבוטבול (25).
כתב האישום נגד ברוכים ולחיאני מייחס להם עבירות רבות של מרמה ועושק בנסיבות מחמירות כלפי קשישים וכן עבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים.

כתב האישום נגד אבוטבול מייחס לו עבירות מרמה ועושק כלפי קשישים בנסיבות מחמירות, התפרצות לבתי קשישים תוך התחזות לעובד ציבור בין היתר לעובד תאגידי מים, חברת חשמל ועיריות, גניבה, זיוף ושימוש במסמך מזויף.

לפי כתבי האישום, ברוכים ולחיאני ניהלו עסק בתחום האינסטלציה המושתת על מרמה מתוחכמת תוך ניצול חולשתם של לקוחות העסק, רבים מהם קשישים. אבוטבול עבד כקבלן משנה שלהם, ופעל עימם בצוותא חדא לגבות כספים וצ'קים מלקוחות העסק במרמה.

בנוסף, אבוטבול התפרץ מספר רב של פעמים לבתי קשישים תוך יצירת מצגים כוזבים לגבי זהותו כעובד ציבור והתחזה לעובד תאגידי מים, חברת חשמל ועיריות שונות, במטרה לגנוב מהם פריטים יקרי ערך ולקבל מהם במרמה כספים וצ'קים בסכומים של אלפי שקלים.

ברוכים, לחיאני ואבוטבול נאשמים כחלק מפעילותם ב"עוקץ האינסטלטורים" אשר נחשף בתוכנית "יצאת צדיק" תחת השם "כנופיית המגנטים".

בין השנים 2017-2010 ניהלו ברוכים ולחיאני עסק בתחום האינסטלציה אשר התבסס על פרסום רחב היקף, פעולה בתחבולות מול הלקוחות ויצירת מצגים כוזבים לגבי זהותם של הנאשמים, זהותם של קבלני המשנה אותם שלחו הנאשמים לביתם של הלקוחות. ברוכים ולחיאני הפיקו הכנסה מעבודות אינסטלציה בהיקף של כעשרה מיליון שקלים והם פעלו להתחמק מתשלום מס בהיקף של כ-6,700,000 ₪.

בשנים 2017-2015 אחד מקבלני המשנה שהנאשמים שלחו לבתי לקוחות היה אבוטבול. אבוטבול פעל בדרכים מתוחכמות על מנת לקבל כספים והמחאות במרמה מלקוחות העסק, רבים מהם קשישים תוך ניצול גילם, חוסר הבנתם וחולשתם.

אבוטבול נהג למסור ללקוח מידע שגוי אודות התקלה בביתו ודרך הטיפול בה כאשר הוא עצמו חסר כל ידע וניסיון בתחום. במרבית המקרים, אבוטבול כלל לא תיקן את התקלה. בנוסף, אבוטבול גנב מבתים של לקוחות, רבים מהם קשישים, תכשיטים יקרי ערך, כרטיסי אשראי, מזומן וצ'קים וכן זייף צ'קים בחתימתם.

ברוכים ולחיאני ציינו בפרסומים שמות בדויים של אינסטלטורים ומספרי טלפון שונים אשר הובילו כולם אליהם. ברוכים, לחיאני וקבלני המשנה קבעו את המחיר אותו נדרש לשלם הלקוח לפי הסכום שניתן לקבל מהלקוח ולא כנגזרת מהתקלה בפועל.

פעמים לא מעטות ברוכים ולחיאני או קבלן המשנה שנשלח על ידם כלל לא תיקן את התקלה, והלקוח נאלץ להזמין אינסטלטור נוסף לתקן תקלה שכבר שילם עבור תיקונה. בחלק מהמקרים, קבלני המשנה ששלחו ברוכים ולחיאני נקטו בהפחדה ואיומים כדי לקבל את כספי הלקוח.

בפעולותיהם אלו גרמו ברוכים, לחיאני ואבוטבול לנזק ממוני ללקוחות, קשישים ברובם, פגעו בתחושת הביטחון של הלקוחות ושל כלל הציבור, וכן גרמו נזק של מיליוני שקלים לאוצר המדינה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *