לכבוד חנוכה: טיגון בריא …יש דבר כזה?

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

אז נכון שאפיה תמיד עדיפה על טיגון, אבל אי אפשר להתעלם מסגולות חג החנוכה (רבי מימון זצ”ל אביו של הרמב”ם הקדוש זצ”ל אמר לא לזלזל במנהג הטיגון בחנוכה כי זה סגולה לפרנסה בשפע…)הנה לכם כמה טיפים לטיגון יעיל ופחות מזיק.

מאת: איילה עזרא – מאמנת תזונה ואורח חיים בריא 

שמן איכותי – רצוי להשתמש בשמן איכותי וטוב. במהלך הטיגון השמן מתחמצן מה שגורם להיווצרות חומרים מסוכנים שחודרים למזון המטוגן. שמנים איכותיים המועשרים באופן מיוחד בוויטמין E ונוגדי חמצון נוספים, משפרים את עמידות השמן בטיגון ולא מאפשרים לשמן לחדור למזון המטוגן. ככה אנחנו פחות מושפעים מהשמן

טמפרטורה מדויקת – חשוב להקפיד על טמפ’ נכונה של השמן. כי כשהשמן חם מידי, המזון נחרך מבחוץ ולא יתבשל מבפנים וכשהשמן לא חם מספיק, זמן הטיגון יתארך ומה שיקרה זה שהשמן ייספג במזון ואח”כ בגופנו…ואת זה אנחנו לא רוצים! כדי לדעת אם השמן חם במידה הנכונה, אני ממליצה לטבול בכלי הטיגון כף עץ. אם השמן מבעבע מסביבה – סימן שהוא חם דיו. בנוסף, אני ממליצה שהמזון המיועד לטיגון יהיה בטמפרטורת החדר ולא קר, כי אז הוא משפיע על טמפרטורת השמן ושוב הטיגון יכול להיארך ולהיספג במזון.

גודל המזון – אני ממליצה לטגן בחתיכות גדולות ולא קטנות, ככה מצמצמים את שיעור השמן שנספג במזון המטוגן. כשמטגנים מזון החתוך לחתיכות קטנות, מגדילים את שטח הפנים של המזון ויותר שמן נספג.

בטא-קרוטן – להכניס לשמן חתיכת גזר חי בתחילת הטיגון ולהחליף אותו מידי פעם במהלך הטיגון. למה? הגזר עשיר בבטא קרוטן ובקרוטנואידים נוספים (שזה נוגדי חמצון), שעוזרים בהאטת קצב התחמצנות השמן ועוזרים בשמירת איכותו.

טיגון לביבות – כשמטגנים לביבות בטטות/תפו”א יש לקחת בחשבון שיהיה צריך להחליף את השמן לעיתים תכופות, כי הסוכרים שנמצאים בבטטה או בתפו”א יוצאים לתוך השמן וגורמים לו להישרף מהר יותר.
אז מה עדיף – שמן רדוד או שמן עמוק?

שמן עמוק כמובן שעדיף על רדוד, מאחר שכשמכניסים את המזון לשמן הוא מקבל “מכת חום” שגורמת לשכבה חיצונית שלו להיות פחות חדירה לשמן ואז הוא סופג פחות שמן וגם הטיגון יהיה קצר יותר!

אז מאחלת לכם חנוכה שמח ובריא

ותהנו מזמן איכות עם המשפחה והחברים
קבלו את המתכון לספינג’ שלי מכוסמין באהבה

איילה עזרא – מאמנת תזונה ואורח חיים בריא  052-9531885

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן