לנהל נכון את ענייני הכספים בבית המשותף?

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

לנהל נכון את ענייני הכספים בבית המשותף?

הרבה פעמים, נוצרים אי הבנות בין הדיירים לגבי תשלומי הכספים לועד הבית, התנהלות הועד והחלטותיו. חששות הדיירים יכולים להיות לגבי חוסר הצדקה בסכום הנדרש לשלם כל חודש לועד, חוסר אמונה בנציגי הועד חוסר שביעות רצון כללי בתיפקודו והתנהלותו של ועד הבניין ועוד. בעקבות אי שביעות רצון של הדיירים, עולה צורך לבצע בחירות חדשות לניהול ועד הבית ובחירת נציגים חדשים אשר ינהלו את הבניין בצורה שתענה על דרישות הרוב. דיירים לא בוטחים בנציגי הועד הקיימיים ומרגישים שאינם יודעים לאן כספם הולך. הם לא מקבלים פירוט תשלומים ומענה הולם לשאלותם. סכוסכים בין השכנים הינם דבר נפוץ ובהרבה מקרים ועד הבית אינו מנוהל כמו שצריך ובטח שלא על פי התקן.

לכן, חשוב מאוד, במידה ועולות חשדות כאלו ואחרות, לברר זאת עם הנציגים הקיימים ולהגיע להסדר. ישנם אנשים שמעדיפים לקחת שירות מחברת ניהול ועד בית וישנם כאלה שיעדיפו לבצע בחירות חדשות ולנהל את ועד הבית בעצמם. ניתן ואף רצוי לנהל בחירות ועד חדשות על פי חוק ולבחור את הדיירים שאתם רוצים שיהיו בו (או להתנדב בעצמכם). כאמור, ניתן לחדש בחירות ועד בית אחת לשנה. באיזו דרכים ניתן לבצע בחירות? המשיכו לקרוא.

איך בוחרים ועד בית?

במידה ואתם לא מרוצים מהועד הנוכחי בבניין שלכם, על פי חוק, מותר ורצוי לבצע בחירות חדשות לועד הבניין אחת לשנה. לרוב, בבניינים ישנים בעיקר, ועד הבית לא מתחלף אחת לשנה ובדיירים לא מעוניינים לבצע בחירות חדשות. אך במידה ועולות חשדות, צורך בהבנה, קונפליקטים בין הדיירים, רצוי לחדש את הבחירות כך שיבחרו האנשים הנכונים ובצורה מסודרת שתאפשר ניהול תקין וסדיר של תחזוקת הבניין.
בחירות ועד הבית מתקבלות כאשר דייר אחד או יותר (אם יש צורך) נבחרו לנהל את הבית ברוב של 50% קולות ומעלה. בביניינים חדשים, ניתן לקבוע זמנית את ועד הבית גם כן על פי רוב של 50% עד להתייצבות דיירי הבניין בחודשים הראשונים ולבצע בחירות לאחר מכן אשר יהיו קבועות.

איך להתמודד עם דיירים סרבנים?

לא פעם אחת, שמענו על דיירים סרבנים שלא משלמים את ועד הבית שלהם ובמקרה הטוב, הם משלמים אותו באיחור ולאחר שנציגי הועד ביקשו עשרות פעמים. דבר זה מקשה על נציגי ועד הבית לנהל כמו שצריך את הבניין ולבצע את המשימות כנדרש. זה דבר לא נעים ואף אחד לא רוצה שיהיו לו דיירים כאלה בבניין. אז מה כן אפשר לעשות? זה שאתם הנציגים של ועד הבית, לא אומר שאתם צריכים להיות השוטרים של הבניין ולרדוף אחר הסרבים שאינם משלמים, ממש לא. במקרים כאלה, תדעו שהחוק איתכם, והדרך הפשוטה.
והקלה היא להפנות את הסוגיה לבית המשפט, כן כן, ככה פשוט.
אפשרי לתבוע את הדייר/ים הסרבנים בגין סירוב תשלומי ועד הבית ולתת לחוק לטפל בהם. אין צורך שתתערבו או תיכנסו לקונפליקטים עם הסרבנים שאף עלולים להיות מסוכנים לפעמים. קיימים הליכים ברורים לבתיעות בנושא סירוב תשלומי ועד וההליך יחסית קצר.
אם אתם מרגישים שועד הבית הוא עניין גדול עבורכם ואתם לא פנויים לנהלו, ואף דייר אינו מתנדב לקחת עליו את האחריות ישנם חברות שישמחו לנהל זאת בשבילכם. מומלץ לקחת שירותים של חברת ניהול ועד בית שתטפל בכל המשימות באופן שוטף ומקצועי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן