לרגל יום האישה הבינלאומי ערכה חברת לוריאל ישראל סקר בנושא הטרדות מיניות במרחבים הציבוריים

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז
לוריאל פריז (Custom)

 50% מהנשים בישראל חוו לפחות חוויה אחת של הטרדה מינית.79% ציינו שהיו סביבן אנשים אחרים שהיו עדים למקרה 73% ציינו שאותם צופים מהצד לא התערבו או התעלמו ו58% מעוברי האורח שהיו עדים לתופעה אמרו שאם הייתה להם הכשרה או כלים – הדבר היה מגדיל משמעותית את הסיכוי שיתערבו

כחלק ממהלך גלובלי שיושק ב-8  במרץ, יום האישה הבינלאומי, לוריאל פריז משיקה ברחבי העולם תכנית הכשרה עולמית להתמודדות עם הטרדות מיניות במרחבים הציבוריים. במסגרת הפעילות העולמית ערכה חברת לוריאל ישראל סקר שבחן את נושא ההטרדות המיניות במרחבים הציבוריים בישראל. הסקר נערך בקרב 262 נשים בגילאי 18 + ו 250 גברים באותו טווח גילאים. הסקר נערך בפברואר 2020 במדגם כלל ארצי מייצג.  פירוט ממצאי המחקר מצביעים כי  50% מהנשים בישראל חוו לפחות חוויה אחת של הטרדה מינית במרחב הציבורי ב-3 החודשים האחרונים. כמו כן 79% ציינו שהיו סביבן אנשים אחרים שהיו עדים למקרה,  73% ציינו שאותם צופים מהצד לא התערבו או התעלמו ו58% מעוברי האורח שהיו עדים לתופעה של הטרדה מינית במרחב הציבורי (מתוכם 41% לא התערבו), אמרו שאם הייתה להם הכשרה או כלים – הדבר היה מגדיל משמעותית את הסיכוי שיתערבו לטובת המוטרד/ת.

הממצאים הישראליים מצויים בהלימה למחקר הגלובלי, שערכה לוריאל העולמית בשיתוף חברת המחקר IPSOS ואונ' קורנל ב-8 מדינות ובקרב 15,000 נשאלים, ממנו עלה כי 79% מקורבנות הטרדה מינית העידו שהמצב השתפר כשצופים מהצד התערבו. לוריאל החליטה לקחת על עצמה את המשימה של הכשרת ה"צופים מהצד" כדי לסייע בהתמודדות עם התופעה. תכנית STAND UP תפעל ברמה הקהילתית בשיתוף ארגונים חברתיים מתמחים בכל מדינה על מנת לקדם שוויון מגדרי.

הממצאים המפתיעים ביותר של הסקר הבינלאומי בשמונה המדינות בהן ערכנו את הסקר כמו: צרפת, ספרד, ארגנטינה, קנדה, ארה"ב ועוד. עולה כי : 78% מהנשים הוטרדו במרחב הציבורי. דהיינו ארבע מכל חמש נשים. ומתוכן, אחת מכל חמש חוותה הטרדה מינית עוד טרם מלאו לה 18 שנים.

הסיבה מס' הראשונה, שציינו מדוע אנחנו לא מתערבים כשאנו עדים להטרדה היא שאנחנו פשוט לא יודעים מה לעשות. 86% אין להם מושג כיצד להגיב.

ההשפעה של הטרדת רחוב; 36% מהנשים אמרו שלהטרדה שהן חוו הייתה השפעה חזקה מאד או חזקה על הביטחון העצמי שלהן. ו- 35% דיווחו על השפעה חזקה על תחושת הערך העצמי.

הטרדות רחוב מתרחשות בעיקר לאור יום, כאשר 44% מתרחשות בשעות אחר הצהריים, 29% בערב, 13% בשעות הלילה המאוחרות ו-14% בבוקר.

תחת המשימה המהפכנית שלו "כי אני שווה את זה"(Because you worth it). לוריאל פריז, מבית לוריאל, קונצרן הקוסמטיקה הגדול בעולם, ממשיך לפעול באמצעות יוזמות רבות להסרת החסמים שיאפשרו לנשים להאמין בעצמן ובערך העצמי שלהן. באמצעות הפרישה הגלובלית שלו, לוקחת תנועת ה-STAND UP את התמיכה בנשים אל תוך המרחב הציבורי על ידי טיפול בהתנהגויות שמונעות מנשים צעירות ובוגרות לנוע באופן חופשי בעולם.

 

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *