מבצע ביקורת מע"מ "רופא נבוכים" נערך בקרב רופאים

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

ממצאים ראשוניים מעידים כי חלק מהרופאים לא דיווחו על הכנסות בהיקף של עשרות מיליוני ש"ח

​מאות מעובדי משרדי מע"מ ברחבי הארץ ערכו בשבוע שעבר מבצע ביקורת בענף הרופאים והמרפאות. במסגרת המבצע "רופא נבוכים", נערכו 297 ביקורות, כאשר ב-111 מהן התגלו ממצאים ראשוניים המעידים על אי דווח על הכנסות של יותר מ- 63,000,000 ₪ תוך התחמקות מתשלום מע"מ בסך של כ- 10,000,000 ₪. תופעה חוזרת אליה נחשפו המבקרים היא רופאים רבים שכללו הוצאות פרטיות כהוצאות עסקיות. המבצע נערך בשיתוף פעולה עם יחידת החקירות, היחידה הארצית לאכיפת הגבייה ומשטרת ישראל.

בכל שנה עורכת רשות המסים שלושה מבצעי מע"מ ארציים תוך התמקדות על ענף עיסוק אחר בכל מבצע. הפעם נבחר ענף הרופאים שבעיקרו הוא מענפי השירותים. תהליך אימות תשלומי המסים בענפי השירותים, קשה מטבעו מאחר ובדרך כלל הוא נסמך על מיעוט ראיות חיצוניות הנוצרות בין העוסק- נותן השירות, לבין הלקוח- מקבל השירות, אגב ביצוע העסקה. בענף הרופאים, הקושי מתעצם לנוכח מספר אופני העסקה ובריבוי מסגרות התעסוקה של כל עוסק בענף, שהגדרת מיקומן לא תמיד מוגדר, כגון: רופא המקבל פציינטים בביתו. הענף מקיף 14,500 רופאים הרשומים כ"עוסק מורשה", מתוך אוכלוסיית הרופאים המונה כ-25,000 רופאים.
בביקורת שנערכה למנתח לב בכיר מאזור המרכז נמצא כי הוא בנה בית וניכה מס תשומות בגין חלק מהוצאות הבנייה עבור הקליניקה שהינה חלק מביתו הפרטי וזאת בניגוד להוראות החוק. עוד נמצא במבצע רופא מאזור ירושלים אשר קיזז מס תשומות על הוצאות פרטיות כגון: רכישת מכונית מסוג מרצדס, מסעדות, ביגוד, איפור לאשתו, הלבשה תחתונה, ועוד. בחקירתו אמר כי "בברנז'ה" אמרו לו כי כל מה שיש בו 17% אפשר לדרוש. בביקורת אחרת נמצא כי קוזז על ידי רופא, גם הוא מאזור ירושלים, מס תשומות בגין טיולים משפחתיים לחו"ל ונסיעות לחו"ל לצורך צפייה במשחקי כדורגל בסך כ- 100,000 ש"ח מס. בביקורת שנערכה לגניקולוג ממודיעין בעל קליניקה פרטית, נמצא כי הגניקולוג לא מדווח על הכנסות מדמי ניהול שהוא מקבל מחברה בבעלותו. בעקבות הביקורת, נערכה בדיקה נוספת של חשבוניות שהוציא אשר ממנה עלה כי הוא היה מדווח להנהלת החשבונות רק על 10% מסכום החשבונית המקורית. הרופא הודה בעבירות המיוחסות לו וטען שעשה זאת בגלל התרגלותו לרמת החיים הגבוהה שלו.

במקביל למבצע הביקורת, התבצע גם מבצע אכיפה וגבייה בקרב עוסקים חייבים ממגוון תחומים, לאו דווקא רופאים, במסגרתו נגבו כ- 103,000,000 ₪ מ- 1164 עוסקים. כמו כן, עוקלו 35 רכבים. אצל מנהל חשבונות עם חובות גדולים בגין הפצה וקיזוז חשבוניות פיקטיביות בוצע עיקול רכב מסוג אאודי. בזמן המתנה לגרר, החייב נכנס לרכב וניסה לברוח, תוך כניסה לכביש בו מוצב תמרור אין כניסה. נחישות של העובדים הביאה לתפיסת הרכב והעמסתו על הגרר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *