מחאת הסטודנטים: מלגת משרד החינוך תשע"ז תהיה או שמורחים אותנו?!

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

הסטודנטים של היום הנם סטודנטים שטווח הגילאים שלהם נע מגיל 18- 75, מיוצא צבא ועד לפנסיונרים, הסטודנטים היום הנם הקולות הבוחרים בעם.
אז מה סטודנט באמת צריך?!
סטודנט צריך עבודה על מנת לממן לימודים אקדמאים, על מנת לממן דיור, נסיעות בתחבורה ציבורית/ הוצאות רכב, ושלא יגידו שרכב זה פריבילגיה כי זה לא!! סטודנט צריך בפרק זמן של 18 שעות ביום להספיק ללמוד וכמובן לעמוד בחובות שלו כלפי האקדמיה, להגיע לעבודה לדאוג לפרנסה שאמורה לכלול הוצאות מחייה: דיור, ארנונה, שכר לימוד, נסיעות, ציוד וחומרי לימוד, שיעורי עזר במקרה שיש בעיית שפה או הפרעות קשב וריכוז,ואם מדובר בסטודנט הורה יש להכניס גם את הפרמטר של ההורות והפרנסה לילדים והפעילויות הבית ספריות שלהם ועוד, לא ניתן לעשות זאת ללא רכב.
סטודנט היום צובר חוב של 1300 ₪ בחודש וזה רק מצטבר עפ"י סקר שנערך ב-2016 ע"י התאחדות הסטודנטים הארצית שבו מנו 11000 סטודנטים וסטודנטיות בישראל.
אחת הדרכים להתמודדות הסטודנטים על מנת לעבור את התקופה הזו, היא קבלת מלגות.
מלגה (סטיפנדיה) היא מענק כספי לצורך מזערי לפיתוח מיומנות כדי שמקבל המלגה לא יצטרך לדאוג לדמי קיום (או לשם הקלת נטל הקיום) בזמן רכישת המיומנות או הלמידה או החונכות. מלגות ניתנות על בסיס קריטריונים שונים אשר משקפים בדרך כלל את מטרותיהם וערכיהם של נותני המלגה.
קרן הסיוע של משרד החינוך, שמתוקצבת על ידי ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה) מעניקה מדי שנה מלגות בסך 121 מיליון שקל לסטודנטים לפי קריטריונים סוציו-אקונומיים. את הבקשה ניתן להגיש בתחילת השנה האקדמית, ואם הסטודנט נמצא זכאי, הכסף מועבר אליו בחודש מאי.

סיוע במענקים והלוואות לסטודנטים נזקקים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה וע"פ קריטריונים סוציו אקונומי.
רמת זכאות א' – מענק בסך של 12,480 שקלים לתואר ראשון
רמת זכאות ב' – מענק בסך של 6,240 שקלים לתואר ראשון
רמת זכאות ג' – מענק בסך של 4,000 שקלים לתואר ראשון
רמת זכאות ד' – הלוואה בסך של 7,000 שקלים לתואר ראשון ולתואר שני
משרד החינוך מפרסם בכל שנה את קריטריונים לקבלת המלגה, המענקים וההלוואות.

אז בואו נחדד קצת את עיקרי הדברים, כבר שנתיים שיש תחושה ממשרד החינוך שעושים לנו הסטודנטים טובה, סטודנטים רוכשים טופס בעלות של 4 ₪ באגודות הסטודנטים, הסטודנטים צריכים למלות את הטפסים ולהמציא טפסים נוספים בהתאם לקריטריונים בטופס ולשלם בדואר על שליחת הטפסים בדואר רשום.
השנה פשוט לא היו טפסים!!!
אולם כבר מתחילת השנה האקדמאית תשע"ז, נאמר לסטודנטים שמשרד החינוך יפרסם טופס מקוון דרך האתר ועדיין לא נפתח שום טופס מקוון ולא נמכרו טפסים באגודות כמו בשנים עברו.
לטענת משרד החינוך שכל כך מתפאר ביכולות הדיגיטליות שלו ישנה תקלה ברישום המקוון לקבלת מלגות. בפברואר הבטיחו שעד מרס זה יתוקן אך אנו כבר בסוף אפריל ובפועל הבעיה לא נפתרה.
חשש הסטודנטים: זכאים לא יקבלו כסף בזמן, ושכר לימוד שהיה אמור להיות משולם מהמלגות ייהפך לחוב עבור כיס הסטודנט.
התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות התערבה והבשורה המשמחת שהובטח ע"י משרד החינוך שהמלגה תיפתח ב-1/5/17.
התאחדות הסטודנטים הציבה שעון סטופר ל-1/5/17 על מנת לוודא שמשרד החינוך עומד בהבטחתו.
קהילת הסטודנטים רחובהוט מתכוונת לעקוב יחד אתם….ואתם?!

https://www.facebook.com/israelistudentunion/videos/1310358322386130/

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *