מחר ייערך בבית העלמין הצבאי אזכרתו של רס”ר יאיר אשכנזי ז”ל

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
יאיר אשכנזי ז”ל

מחר(שלישי, שעה 18:00) במלאת חמש שנים לנפילת רס”ר יאיר אשכנזי ז”ל במהלך מבצע ”צוק איתן” ייערך טקס אזכרה לבן העיר בבית העלמין הצבאי ברחובות.הציבור מוזמן  לקחת חלק בטקס

בהשראת סיפוריו של אביו, צנחן ביחידת המילואים, היה ברור ליאיר שבבוא היום ישרת שירות חשוב, משמעותי ובעל ערך – יתרום למדינה ויגן על מולדתו. אף על פי שהוריו התנגדו לשירות קרבי, התגייס יאיר למחזור הראשון של יחידת הכלבנים “עוקץ”. הוא היה ממייסדיה והיא הייתה מושא גאוותו. את מרבית שירותו הסדיר שירת בלבנון

את מוריה רעייתו הכיר בילדותו. הוריו גרו בשכנות להוריה בעכו, הם שיחקו יחד בילדותם. האמהות נשארו חברות ושמרו על קשר חם והדוק גם לאחר שעברו להתגורר בנהריה.בשנת 2004, לאחר שלוש שנות חברות, נשא את מוריה לאישה, והם הקימו את ביתם ברחובות.

ביום שישי, 18 ביולי 2014, תכנן יאיר הנרגש לקנות את הציוד לבית הספר, אך נקרא באותו יום למילואים בצו 8 וגויס לגדוד המילואים של בית הספר לקצינים בה”ד (בסיס הדרכה) 1. בחודש יוני 2014 גבר ירי הרקטות מעזה, ובעקבותיו יצאה ישראל למבצע “צוק איתן” נגד החמאס. המבצע החל ב-8 ביולי בהפצצות מן האוויר, וכעבור תשעה ימים החלה כניסה קרקעית של יחידות צבא לרצועת עזה לטיפול במוקדי הירי ובמנהרות הטרור. יאיר עזב את ביתו בלב כבד, הגם שהיה ברור לו שהמשימה הזאת חשובה ביותר. מספרת מוריה: “כל השנים שהכרתי את יאיר, הוא ביקש ממני ‘כשיהיה צו 8 אנא ממך, חזקי אותי ואל תחלישי'”.

בשבוע הראשון למילואים דיבר עם ילדיו והזכיר להם שהוא אוהב אותם ומתגעגע אליהם מאוד. ובאותה שעה עודד את חבריו למילואים טרם כניסתם לעזה. הלל מוסק, חבר למילואים שיתף אותו בחששותיו ובגעגועים למשפחה: “יאיר, עם הביטחון העצמי, תחושת האבהות והחברות, אמר לי: ‘אתה חייב להתנתק, אתה צריך להיות מרוכז במשימה ובפעילות, תשאיר את המחשבות על הבית בצד.’ יאיר עודד אותי וחשתי שאבן נגולה מעל ליבי. הוא ניחן ביכולת שיש למעטים להבין באמת את הזולת שניצב מולו ולדעת לומר את הדברים הנכונים עם כוונה אמיתית. … הוא אחד מהאנשים המרשימים שהכרתי. איש אמת, אוהב את משפחתו עד אין קץ, חכם, אינטליגנטי, רהוט וקולח.” הלל לנדאו שנלחם לצידו של יאיר סיפר כי הלילה היה מתוח ועם עלות השחר, למרות העייפות והחשש הכבד – לחש לו יאיר: “אחי, תסתובב אליי, תסתכל על הזריחה! על יופייה של הבריאה.” כדרכו, הביט וראה את הטוב שבכל מצב.

הכוח אכן נכנס לעזה שבוע אחרי שגויס. במהלך חילופי האש שהתנהלו בשטח נפגע יאיר. רב-סמל ראשון יאיר אשכנזי נפל בקרב במבצע “צוק איתן” ביום כ”ז בתמוז תשע”ד (25.7.2014). בן שלושים ושש וחצי היה בנפלו. הוא הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי ברחובות. הותיר אישה, שני בנים ובת, הורים ושלוש אחיות.

לאחר נפילתו ,  עיריית רחובות יזמה תהלוכת לפידים מרגשת הנערכת מידי חג חנוכה “צועדים בשביל יאיר”. בראשה צעדו בני המשפחה .

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן