מי בא לסבתא?

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

עופרה גריידי עבדה שנים בחדר לידה קפלן אך מעולם לא יילדה בעצמה. שלשום (יום ב') יילדה בהצלחה את בתה ב…רכב תוך כדי נסיעה !

עינב אליצור (היולדת) לא רצתה לדעת במהלך ההיריון האם מדובר בבן או בת. לאחר הלידה ברכב ביקשה מאמה עופרה שתבדוק. "כשעינב ביקשה, שמתי יד ואמרתי לה מיד: 'יש לך בן'…".

עופרה גריידי משמשת כעובדת משק במרכז הרפואי קפלן מזה 18 שנים מתוכם עבדה 6 שנים בחדר הלידה וראתה אלפי לידות כולל לידות נכדיה, אך מעולם לא יילדה בעצמה. כיום היא עובדת במכון הלב. שלשום (ב', 27/2) היא יילדה לראשונה בחייה ברכבה תוך כדי נסיעה (!!) את ביתה עינב לאחר שהחלה תהליך לידה בדרך לקפלן.

עופרה, תושבת בני עייש (גם ביתה עינב) מספרת בהתרגשות שהגיעה לביתה של עינב ושמעה אותה צורחת מכאבים. "שאלתי אותה מה היא מרגישה והיא אמרה לי 'לחצים בבטן'. מיד ביקשתי מבעלי שיניע את הרכב וניסע לקפלן. לפתע, במהלך הנסיעה, עינב אמרה לי 'אמא, אני מרגישה שהתינוק יוצא', חשבתי לעצמי שאין את התנאים של חדר לידה, אבל כבר הרגשתי את הראש של התינוק", היא מתארת. "שמתי כף יד כמו שראיתי באלפי לידות אצל המיילדות המקצועניות בחדר הלידה בקפלן, כולל לידת 11 נכדיי. הוצאתי אותו והשכבתי עליי. עטפתי את התינוק המדהים הזה וחיכיתי שיצרח. ואכן הוא צרח…". במקביל, היא התקשרה לצוות חדר לידה קפלן וביקשה שיחכו להם בכניסה לבית החולים. "יש לי תינוק באוטו, צעקתי להם. אנחנו בדרך". עינב סיפרה שלא רצתה לדעת במהלך ההיריון האם מדובר בבן או בת, וברגע הזה ביקשה מאמה עופרה שתבדוק. "בתוך הלחץ של הלידה לא שמתי לב אם זה בן או בת, וכשעינב ביקשה, שמתי יד ואמרתי לה מיד: יש לך בן…".

צוות חדר לידה בבית החולים קפלן המתין ליולדת, לתינוק ולמיילדת בכניסה לבית החולים והטיפול היה מהיר ויסודי, וזאת בשל הלידה הלא שגרתית. "ביצענו תהליך של שקילת התינוק, עיטוף כדי לשמור על חום גופו, בדיקה ע"י רופא ילדים והעברתו למחלקת תינוקות", נאמר. "היולדת עברה טיפול של בדיקת סימנים חיוניים בהצלחה, וכל זאת תוך תשומת לב מיוחדת. אין ספק שהתושייה של עופרה לאחר שנים של ניסיון בחדר הלידה סייע לתהליך הלידה. לתינוק ולאם שלום".

הלידה החלה ברכב, מה עושים? טיפים מצוות המיילדות בקפלן

יש לצלצל מיד לעזרה מקצועית של מד"א, רופא או מיילדת, אם גרים בסביבה
יש לשכב על מושב הרכב בצורה נוחה ככל שניתן כדי שהתינוק לא ייפול לרצפה ויחבל
יש לנסות להרפות את הגוף ,לעצום עיניים לשאוף ולא ללחוץ ולהתרכז בנשימות איטיות ועמוקות. אסור לנשום נשימות מהירות 
כשראש התינוק מתחיל לצאת לא להיבהל לחכות עד שהראש יסתובב ולאחר מכן הכתפיים ולבסוף כל הגוף יוצא.
מיד עם יציאת התינוק יש לנגב את התינוק היטב ,לכסותו בשמיכה ולשמור על חום גופו. 
אסור!!! לחתוך את חבל הטבור באופן לא סטרילי יש להמתין למד"א. 
אם יש ברכב גזה סטרילית ניתן לקשור את החבל בין השליה לתינוק. 
אם השליה לא נפלטה יש להמתין לפליטתה באופן ספונטני.
אם השליה נפלטה יש לבצע מסג' לבטן בתנועות סיבוביות בלבד כדי לסייע בכווץ טוב של הרחם ומניעת דימום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *