מתנה לחג: משרד הפנים מעלה את הארנונה לשנה הבאה

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

בזמן שעיריית רחובות אישרה את חוק ההסדרים שגיבש השר אריה דרעי על מבצע "חובות אבודים" גביית ארנונה -50% הנחה לתושבים שיפרעו חובם בתשלום אחד. הארנונה תעלה ביותר מ-2%, על פי מנגנון הטייס האוטומטי הקיים. האשם העיקרי בכך: השכר במגזר הציבורי שזינק בכמעט 4%. תוך עשור התייקרה הארנונה בישראל ב-28%

בישיבת מועצת העיר שנערכה בראשית השבוע התקבלה החלטה על פי רוב חברי המועצה לאמץ את תקנות לחוק ההסדרים במשק המדינה שגיבש שר הפנים אריה דרעי ,לפיהן רשות מקומית רשאית להחליט על הפחתת הארנונה לחייבים בתשלום מסכום החוב שצברו עד 31.12.2014 עד שיעור קיזוז של 50% ,כאשר ההפחתה תכול על אנשים שלא היו בתהליך של הסדר החובות בשנים 2015 ו-2016 וזאת בתנאי שתשלום החוב יבוצע בתשלום אחד במזומן . כאשר יש אפשרות נוספת של פריסה בתשלומים אותה תבחר הרשות המקומית והיא עומדת בין 12 תשלומים בצ'קים ועד 24 תשלומים בהוראת קבע. החל ממחר (חמישי)
במילים אחרות משרד הפנים נותן פרס לאלו שלא שילמו כדין את הארנונה מבלי שהציג שום קריטריונים להנחות. אז אחרי הבשורה המשמחת עבור תושבי העיר החייבים בארנונה לרשות . ערב חג שבועות נודע כי הארנונה תתייקר בשנה הבאה ב-2.18% כך מפרסם משרד הפנים באתר האינטרנט שלו במסגרת העדכון האוטומטי של התעריפים המבוסס על "טייס אוטומטי"

ישיבת מועצת העיר האחרונה שנערכה ביום ראשון
המנגנון האוטומטי שמייקר בכל שנה את תעריפי הארנונה מבוסס על ממוצע של מדד המחירים לצרכן (שעלה בין מאי הקודם לנוכחי ב-0.71%) ומדד השכר במגזר הציבורי (שזינק ב-3.66%). כך שלמעשה לעיקר ההתייקרות אחראית העלאת השכר במגזר הציבורי, שנובעת בעיקרה מהסכמי השכר שנחתמו עם ההסתדרות והביאו להעלאה הדרגתית של השכר ב-7.75%.
בשנה שעברה עלה שיעור הארנונה ב-1.77% ובשנה שלפני כן ב1.27%. במצטבר מאז 2007 עלה תעריף הארנונה ב-28%.

ההעלאות שפורסמו על ידי משרד הפנים אינן כוללות אישורים חריגים שניתנים על ידי משרד האוצר ומשרד הפנים לרשויות המקומיות לייקר את הארנונה באופן מקומי לפי סיווגים שונים (לעסקים שונים או למגורים). אלה יכולות לייקר באחוזים בודדים גם הן את הארנונה משנה לשנה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *