נבחרת תלמידים ישראלית המנתה נציג ממכון דוידסון זכתה במדליות באולימפיאדת מדעי כדור הארץ

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז
הזוכים במדליות באולימפיאדת מדעי כדור הארץ, צילום:עודד קרני, לעמ

המשלחת הישראלית מנתה ארבעה משתתפים ביניהם ,שי ישראל (בוגר י"א) מהכיתה הארצית למדעי כדור הארץ של מכון דוידסון. כל ארבעת חברי הנבחרת לומדים במגמת מדעי כדה"א בהיקף 5 יח"ל על פי תכנית הלימוד שפותחה במכון ויצמן למדע ברחובות.

נבחרת תלמידים מישראל זכתה בשבע מדליות באולימפיאדת מדעי כדור הארץ העולמית ה-12 שהתקיימה באחרונה בתאילנד ובה השתתפו 152 מתמודדים מ-38 מדינות. זוהי הפעם השישית שישראל שולחת משלחת לאולימפיאדה, במימון משרד המדע והטכנולוגיה וזוכה להישגים אישיים וקבוצתיים מרשימים. הנבחרת הישראלית זכתה במדליית זהב קבוצתית, שלוש מדליות כסף אישיות, שתי מדליות כסף קבוצתיות, ומדליית ארד אישית. לדברי שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס שנפגש עם המשלחת: "המשלחת הישראלית הגיעה להישגים מרשימים שמוכיחים שוב את המצוינות שלהם ומביאים כבוד לעצמם – ולארצם. חשיבות ההשקעה בחקר כדור הארץ עולה לאור האתגרים והשינויים הגלובליים. נמשיך להשקיע בחינוך המדעי שמביא גאווה לישראל".

המשלחת הישראלית מנתה ארבעה משתתפים: מעיין גוברמן (בוגר י"א) מהתיכון לחינוך סביבתי בשדה בוקר ואלעד יעקובי-כרמלי (בוגר ט') מביה"ס הדמוקרטי בחדרה; יובל פוגל (בוגר י"ב) ושי ישראל (בוגר י"א) מהכיתה הארצית למדעי כדור הארץ של מכון דוידסון. כל ארבעת חברי הנבחרת לומדים במגמת מדעי כדה"א בהיקף 5 יח"ל על פי תכנית הלימוד שפותחה במכון ויצמן.

לדברי יובל פוגל אשר זכה במדליית זהב קבוצתית ומדלית כסף אישית: "האולימפיאדה הייתה חוויה מאוד משמעותית עבורי. למדתי המון והרגשתי שאני מתפתח מקצועית. החיבור החברתי שנוצר עם אנשים מכל העולם היה מדהים וחשוב. הגעתי לתוצאות נהדרות בעיקר בזכות הלימודים במגמה למדעי כדור הארץ בשנתיים האחרונות. דרך הלימוד בכיתה הארצית מאוד התאימה לי, היה כיף מאוד ומשמעותי מאוד ללמוד כך. החוויה עוררה בי מוטיבציה אדירה להמשיך ללמוד ולהתמחות במדעי כדור הארץ. אני מתכוון להתחיל לקחת קורסים באוניברסיטה כבר במהלך שנת השירות".

התחרות כללה בחינות ידע עיוני וידע מעשי קבוצתיות ואישיות שנמשכו יומיים וכללו את כל תחומי מדעי כדור הארץ: גיאוספירה, הידרוספירה, אוקיינוגרפיה, אטמוספירה, מדעי החלל והפלנטות. השנה לראשונה, זכו כל ארבעת חברי הנבחרת הישראלית גם במדליות אישיות שלושה כסף ואחד ארד.

כל המשתתפים בתחרות נבחנו על מטלת חקר שדה שהתבצעה בצוותים בין-לאומיים. כל צוות "נזרק" לסביבה בלתי מוכרת במטרה לבצע תהליך חקר של תופעה מדעית מורכבת, החוצה את כל מערכות כדור הארץ. הצוות המורכב ממשתתפים ממדינות שונות שנפגש שם לראשונה וצריכים לגשר על מגבלות תרבות ושפה. התלמיד יובל פוגל הוביל את הצוות הבין-לאומי לזכייה במדליית זהב בקטגוריית מחקר השדה. בפרויקט חקר נוסף שהתקיים בצוותים בין-לאומיים, הובילו יובל פוגל ומעיין גוברמן את הצוות למדליית כסף בקטגוריית מחקר כדה"א.

את המשלחת הכינו פרופ' ניר אוריון ממכון ויצמן למדע, רון בן שלום ממכון דוידסון לחינוך מדעי וד"ר יוסי גודוביץ' מהמכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *