נס חנוכה בקפלן: מאור עיניהן של שתי ילדות ניצל בעקבות פיצוץ תותחי קונפטי

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

ילדה בת 6 ונערה בת 13 הובהלו לחדר המיון בבית החולים אחרי פיצוץ תותחי קונפטי קרוב לעיניהן, שם ביצעו הליך ניתוחי סבוך להצלת ראייתן.

שני מקרים של היפגעות מתותחי קונפטי נרשמו בתקופה האחרונה בבית החולים קפלן – שתי ילדות שחוו פגיעה משמעותית בעין ולבסוף נזקקו לניתוח להצלת מאור עיניהן. אחת מהן היא הודיה יחזקאל, בת 13 מנס ציונה, שנחבלה מתותח הקונפטי שנקנה בחנות צעצועים, והרופאים הצליחו להציל את ראייתה. ילדה נוספת בת 6 נפגעה גם היא מתותח קונפטי שכוון קרוב מדי לעיניה.

הודיה, תלמידת כיתה ח’ מרחובות, הגיעה בערב שבת לבקר חברה לאחר מסיבת יום ההולדת ובדקה מדוע תותח הקונפטי לא עבד במסיבה עצמה. “הסתכלתי על התותח ופתאום בלי התראה מוקדמת הוא התפוצץ בעין שלי בחוזקה. החברה שלי צעקה בבהלה להורים שלה”, היא מתארת. “ראיתי הכל שחור ואחר כך מטושטש עם נקודות שחורות כשהזזתי את העין”.

הודיה והוריה הגיעו לחדר מיון ילדים בבית חולים קפלן. מזל יחזקאל, אימא של הודיה אמרה: “מיד כשהגענו לבית החולים היא עברה בדיקות והרופאים החליטו מיד על ניתוח להצלת העין”.

ד”ר אמיר בוקלמן, מנהל יחידת רשתית במחלקת עיניים בקפלן סיפר: “הודיה הגיעה לחדר המיון עם לחץ גבוה מאוד בתוך גלגל העין  כתוצאה מהטראומה של התפוצצות תותח הקונפטי. ההדף גרם להתנתקות של הרשתית מאזור החיבור שלה לגלגל העין בחלק העליון. בנוסף להיפרדות ברשתית, היתה בעין גם בצקת. מצב זה יכול היה לגרום לעיוורון מוחלט ונזק בלתי הפיך לעין בסיכוי של 100 אחוז ללא ניתוח מיידי”.

פרופ’ חנה לייבה, מנהלת מחלקת עיניים בקפלן הוסיפה: “תותח הקונפטי שפגע בעין גרם להיפרדות הרשתית כתוצאה מהדף המכה. ביצענו ניתוח מורכב שנערך כשעתיים בהרדמה מלאה”.

 

הניתוח נעשה לתיקון היפרדות הרשתית, ובמסגרתו הניחו המנתחים ‘חגורת סיליקון’ חיצונית מסביב לגלגל העין שתומכת בגלגל העין ומאפשרת לרשתית להשתטח. “הודיה נכנסה לתהליך שיקום ארוך בסיוע הצוות הרפואי של מחלקת עיניים במטרה לשטח את הרשתית ובכך להחזירה למקומה הטבעי שלפני הטראומה”, הסביר ד”ר בוקלמן, “כבר לאחר מספר ימים נראה שיפור במצבה של העין. הניתוח המוצלח הציל את עינה של הודיה והקטין משמעותית את הסיכוי לבעיות ראייה בעתיד. אנחנו כאן לצידה בתקופת השיקום עד לשיפור מלא של המצב”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן