עוד שעה של כדורגל

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

חובבי הענף, שימו לב • פיפ"א בוחנת חוקים חדשים כשעל הפרק: כדורגל נשחק 60 דקות נטו, ההמשכיות בפנדלים תבוטל ובעיטה חופשית תוכל להמשיך בדריבל. כך מפרסם היום "ישראל היום"

דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: קבוצה מסוימת זוכה לבעיטה חופשית במרחק 20 מטרים משער היריבה, אך במקום לבעוט מעל לחומה, כמתבקש, השחקן המבצע מוסר לעצמו ויוצא לסלאלום אל תוך הרחבה.

מה שנשמע בדיוני לגמרי למי שבקי בחוקי הכדורגל הנוכחיים, הוא חלק מסדרת שינויים רדיקליים שעלו לדיון על ידי הגוף המחוקק של פיפ"א, ה־IFAB. מדובר בחוקים שאם יאושרו, הם צפויים לשנות את פני המשחק כפי שאנחנו מכירים אותו.

שופט העבר האנגלי, דיוויד אלריי, המנהל הטכני של התאחדות הכדורגל הבינלאומית, הוא האיש מאחורי הרשימה שאותה הגדיר בעצמו "מהפכה שקטה של המשחק".

בין השינויים שהוצעו בה: שחקן יורשה למסור לעצמו בעיטה חופשית או כדור קרן (כלומר כדור נייח כבר לא חייב להיות נייח); שוער אשר ייגע בידו בכדור שנמסר אליו יזכה את היריבה בפנדל; נגיעת יד של שחקן הגנה על קו השער תזכה את הקבוצה היריבה בגול.

"המטרה של כל החוקים האלה היא לשפר את המשחק עבור הצופה", הסביר אלריי את מה שעשוי להיתפס אצל האוהד הממוצע כפגיעה קטנונית במסורת, "נקודת הפתיחה שלי היתה לעבור על כל החוקים ולשאול למה צריך אותם? אם לא מצאתי סיבה טובה, כנראה לשנות אותם יעשה את המשחק טוב יותר".

הדפת – ניצלת

כך הגיע אלריי לנושא הזמנים. על פי החוקים החדשים שהציע, קלישאת "כדורגל משחקים 90 דקות" נמצאת בסכנת הכחדה. הרעיון החדש הוא לקצר את זמן המשחק ל־60 דקות נטו, כאשר שופט יידרש לעצור את השעון בכל פעם שהכדור יוצא מתחומי המגרש. כמו כן, שריקה למחצית ולסיום תתבצע רק כאשר המשחק הופסק, ולא תוך כדי מהלך.

שינויים פוטנציאליים נוספים כוללים הפחתת נקודות לקבוצות שיסתודדו סביב שופט במהלך משחק; אפשרות למסור בעיטת חמש לשחקן שנמצא בתוך רחבת ה־16; הפיכת פנדל למצב נייח ללא המשכים. כלומר, הדיפה של השוער גוררת בעיטת חמש לטובתו, אין מה לרוץ ולחפש את הריבאונד.

בקריאה ראשונה, כל החוקים הללו מצטיירים כמהפכניים וקיצוניים, אולם מאחורי כל אחד מהם מסתתר הסבר די פשוט שמטרתו לשרת אחד או יותר משלושה דברים: שיפור התנהגות השחקן והגברת הכבוד ההדדי; הגדלת זמן המשחק הפעיל; הגברת ההגינות והאטרקטיביות. "אנחנו רוצים להגביר את קצב המשחק", הסביר אלריי את החוקים שנוגעים לבעיטות חופשיות, קרנות ובעיטות שוער. "אין טעם בכניסה המוקדמת של שחקנים לרחבה בפנדלים, זה רק מפריע ומוביל לבעיטות חוזרות", הבהיר בנוגע לביטול ההמשכיות.

רשימת החוקים החדשה, שנקראת "PLAY FAIR", תיבחן בקפידה בחודשים הקרובים, ובמפגש השנתי של IFAB במארס 2018 יוחלט אילו מהם יעברו לשלב הבחינה המעשית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *