עיריית רחובות הקצתה מגרש של חצי דונם לטובת הפעלת בית כנסת של עמותת מרכז רוחני "שערי ציון" בשיכון סלע. הדעות חלוקות לכאן ולכאן

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

ברחבי הרחוב הקטן יצחק משקה באחת השכונות הוותיקות בעיר ניצבים לא פחות מ-2 בתי כנסת נוספים . תושבים בשכונה תוהים האם זה היה באמת נחוץ "בימים של מצוקת נדל"ן, מחריפה השאלה האם מבנה בית כנסת שעומד סגור במשך כל ימות השבוע, ונפתח רק בשבתות, אם בכלל, אינו יכול לשמש למשהו אחר לתועלת הציבור , כמו לחוגי מוסיקה או השלמת השכלה למבוגרים תושבי השכונה".מנגד "עם השנים העיר עברה שינוי וכעת יש תהליך של התקרבות מצד חבר'ה צעירים . צריך לזכור שיש גם חילונים אשר הולכים לבית כנסת בשבת"


הרמב"ם כבר פסק להלכה: "כל מקום שיש בו עשרה מישראל, צריך להכין לו בית שיכנסו בו לתפילה בכל עת תפילה, ומקום זה נקרא בית הכנסת, וכופין בני העיר זה את זה לבנות בית הכנסת" (הלכות תפילה פרק י"א הלכה א')
במועצת העיר שהתקיימה השבוע אושר חוזה מכירה בין עיריית רחובות לבין עמותת מרכז רוחני "שערי ציון" בשיכון סלע .זאת לאחר שלעיריית רחובות הוגשה בקשה להקצאת מגרש ומבנה לעמותה לצורך הפעלת בית כנסת בשטח של 500 מ"ר ועליו מבנה בשטח של 220 מ"ר ברחוב יצחק משקה 14 לתקופה של 25 שנים. מאחר ובעירייה ננקטו כל הפועלות הנדרשות על פי נוהל משרד הפנים להקצאה המבוקשת ולא הוגשו התנגדויות או בקשות אלטרנטיביות וגם היועצת המשפטית של העירייה ,עו"ד מיכל דגן נתנה את הסכמתה לעניין לאחר שבחנה את הנושא "הנני סבורה כי אין כל מניעה לאשר את ההתקשרות בין העירייה לעמותה " כאשר גם סמנכ"ל נכסים וביטוח בעיריית רחובות ,חנניה קורש נקט בפעולות הנדרשות .אושר בסופו של יום ההסכם.
"פעם היו כאן בשכונה ציבור מתפללים גדול שהיו מתפללים יום-יום, אבל ההורים נפטרו והבנים עברו למקומות אחרים".מנסה אחד מתושבי השכונה להבין את ההחלטה להקצות שטח נוסף לטובת בית כנסת באותו רחוב בו מצויים שניים נוספים ומוסיף באותה נשימה "בימים של מצוקת נדל"ן, מחריפה השאלה האם מבנה בית כנסת שעומד סגור במשך כל ימות השבוע, ונפתח רק בשבתות, אם בכלל, אינו יכול לשמש למשהו אחר לתועלת הציבור , כמו לחוגי מוסיקה או השלמת השכלה למבוגרים תושבי השכונה , ומנגד להקצות לקהילה חדר לתפילה במבנה שממילא פנוי בשבת, כמו גן ילדים או מתנ"ס" מנגד יש הטוענים אחרת . "ברור שבשכונה כמו שיכון סלע לא צריך עשרות בתי כנסת, אבל ברור גם אסור לזלזל בקהילה הדתית בשכונה. ברחובות היה פעם רוב חילוני, ועם השנים העיר עברה שינוי וכעת יש תהליך של התקרבות מצד חבר'ה צעירים . צריך לזכור שיש גם חילונים אשר הולכים לבית כנסת בשבת. חוץ מזה, הרי אם זה היה באחת המדינות בעולם, היינו זועקים מרה, איך יש אנטישמיות כנגד בית כנסת יהודי ".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *