פסק הלכה: הרב אפרים זלמנוביץ “חולה קורונה לא חייב לצום ביום כיפור”

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

פסק הלכה: הרב אפרים זלמנוביץ “חולה שיש בו סכנה כמו חולה קורונה חייב לאכול ביום הכיפורים ואין בידו כל רשות להחמיר עם עצמו ולסכן עצמו”. 

 

רבה של מזכרת בתיה, הרב אפרים זלמנוביץ פוסק שחולה קורונה לא חייב לצום את יום הכיפורים. זלמנוביץ “חולה שהרופא הזהירו לבל יתענה משום שבכך הוא מסכן את חייו, אסור לו באיסור חמור לצום ביום הקדוש. הוא חייב לאכול ביום הכיפורים משום שפיקוח נפש דוחה כולל צום יום הכיפורים. לכן, כל חולה שקיים חשש לחייו אם יתענה, ישאל את רופאו האישי (גם אם אינו מוכר כשומר מצוות ירא שמים) ולא יצום אלא אם התיר לו  מפורשות. אל לו ליטול חייו בידיו ולסכנם נפש.

 

“ציוותה התורה הקדושה “ושמרתם את חוקותי ואת משפטי אשר יעשה אותם האדם וחי בהם” – ולא חלילה שימות בהם. הרמב”ם (הלכות שבת פ”ב ה”ג) כתב: משפטי התורה ייסודם בחסד ורחמים ושלום.. להועיל לאדם. לשדרג את איכות חייו ולא למות באמצעותם. הרמב”ן במלחמות ה’ (סנהדרין ע”ד ב’) כתב: לא שמענו מידת החסידות לחולה שיש בו סכנה ויש צורך לחלל עליו את השבת שלא יעשו כן. חובה למהר להצילו אף אם כרוך הדבר בחילול שבת קודש וכל המזדרז לקיימו ולהצילו נפש הרי זה משובח, וכל הנמנע מלבצע פעולות הצלה בשבת מחשש לחילול שבת, הריהו מתחייב בנפשו. ממש כאילו הרגו במו ידיו. ראו! איזה קידוש ה’ גדול עושים המלאכים של זק”א והצלה ומד”א במלאכתם”. 

 

חולה או מעוברת או מינקת או אפילו מי שנשכו כלב שוטה או נחש ונכנס לספק סכנת חיים, החייב לאכול ביום הכיפורים, מנסים תחילה להאכילו לשיעורין. כלומר משקל שני שליש ביצה בינונית (ביצה בינונית מ=A9קלה E גרם) נמצא ששני שליש עולים למשקל 30 גרם אוכל בכל מנה. עם כמות אוכל זו הוא רשאי לשתות כמלוא לוגמיו, פירוש משקל משקה הנמצא בצד אחד של לוע הפה, משקל 40 גרם, וזאת יען אין שתיה מצטרפת לאכילה.

 

בין מנה למנה עליו לשהות ללא אכילה ושתיה 9 דקות, ואם אינו יכול אז 5 דקות ואם אינו יכול אז ישתדל שהשהיה בין אכילה ואכילה לא תפחת משתי דקות. החישוב הוא של כדי אכילת פרס והוא משך זמן אכילת 4 ביצים.

 

שבנא איש ירושלים, היה נכנס לבקר חולה ואומר לו “שלום”. וביציאתו היה אומר “שבת היא מלזעוק ורפואה קרובה לבוא, ורחמיו מרובין ושבתו בשלום”.

מתחם דרייב אין קורונה צילום מד”א

בשבת אסור להצטער ואנו מנועים מלזעוק לרפואתך אבל רחמיו של בורא העולם רבים ובכוחו לרפא אותך גם ללא תפילתנו ואני אוסיף שה’ ישלח רפואתו גם אם נאלצנו לאכול בעל כורחנו משום פיקוח נפש. ה’ יצילו ויאפשר לו לקיים צומות הרבה בעתיד, מתוך בריאות וחוסן גופני ורוחני כאח

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן