פרסום ראשון: מחלוקות פנימיות ברבנות רחובות מונעות תעודות כשרות מ- 215 בעלי עסקים

ארז שרווינטר

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

פרסום ראשון: מחלוקות פנימיות ברבנות רחובות מונעות תעודות כשרות מ- 215 בעלי עסקים ואלה למעשה נותרים כבני ערובה.

 

215 תעודות כשרות של הרבנות רחובות נאספים כעת מבתי עסק ברחובות ובאזור מאחר ותוקפן חלף. "הסאגה החלה בעקבות סירובו לכאורה של מ"מ הרב ציון כהן הממונה על הכשרויות בעיר לחתום על התעודות מאחר ושמו של רב מחלקת הכשרויות יוסף מלכיאל מופיע גם הוא כאשר החותם הבלעדי הוא הרב ציון כהן בלבד ע"פ חוק" אמר גורם המעורה בפרטים. תוקפן של תעודות הכשרות פג כבר לפני כחודשיים, במועצה הדתית אישרו את הארכת הכשוריות בחודשיים נוספים ובחמישי שעבר, ראש חודש כסלו הוא פג.

מועצה דתית רחובות

בעקבות תלונה שהוגשה לרבנות הראשית לישראל, הורתה המחלקה המשפטית לראש המועצה הדתית אלדד גדסי להסיר במיידי את תעודות הכשרות שהונפקו. "מועצת הרבנות החליטה המועצה להסמיך את הרב ציון כהן, כרב רושם נישואין ונותן הכשר בעיר רחובות. צוין בהחלטה כי מינוי זה הוא עד להחלמת רב העיר רחובות שמחה הכהן קוק או עד לבחירת רב עיר נוסף במקום או עד לפרישת הרב כהן מכהונתו כרב העיר אור יהודה, לפי המוקדם מבינהם" נכתב בתגובה של המחלקה המשפטית ובהמשך ניתנה ההוראה: " אבקש להבהיר כי עם הסמכתו של הרב כהן כרב נותן הכשר בעיר רחובות, הרב כהן הוא המוסמך הבלעדי למתן הכשר בתחומה של העיר רחובות. מן הראוי כי המועצה הדתית רחובות תכבד את החלטת מועצת הרבנות הראשית שהיא האורגן המוסמך למינוי רב נותן הכשר, ותעמיד לרשות הרב כהן את הכלים הדרושים לשם הספקת שירותי כשרות כסדרם לבתי עסק בתחומה, וכן תאפשר לרב כהן להנפיק תעודות הכשר לבתי עסק ברחובות".

ראש המועצה הדתית אלדד גדסי

עו"ד נגבה שטיילנוף מהמחלקה המשפטית של הרבנות הראשית סיכם במכתב: "אבקש להביא לידיעתכם ולידיעת בתי העסק בעיר רחובות, כי כנגד בתי עסק
בתחום המועצה הדתית רחובות, שתוצג בהם תעודת הכשר שלא מטעם הגורם המוסמך כאמור, יינקטו צעדי אכיפה על ידי מפקחי הרבנות הראשית לרבות הטלת קנסות מנהליים. יצוין, כי עיון בתעודות הכשר, שהועברו לעיונינו ואשר ניתנו לבתי עסק ברחובות לקראת ראש השנה, מלמד שלחלק מן העסקים בעיר רחובות, הודבקו מדבקות על תעודות ההכשר שברשותם, כדי להאריך את תוקף התעודות. הכיתוב שהופיע על המדבקה הוא:
תוקף התעודה זו הוארכה עד תאריך כ"ט חשוון תשפ"ב 21.11.4 ,תוך ציון חתימתו המקורית של הרב קוק על גבי התעודה. זאת על אף שכידוע, מצבו הרפואי של הרב קוק
אינו מאפשר לו לעסוק בתחום הכשרות בעיר, ובוודאי שלא לחתום על תעודות הכשר. מצ"ב לעיונך דוגמא של תעודה עם המדבקה האמורה. משכך, נבקשך לפעול לאלתר להסרת תעודות ההכשר שניתנו כאמור לעיל. כמו כן, נודה לקבל עדכון בדבר הסרת תעודות ההכשר האמורות תוך 7 ימים מיום מכתבנו זה".

הרב שמחה הכהן קוק

תעודות הכשרות כאמור נלקחות ברגעים אלה (רביעי), במקביל, משגיחי הכשרות של המועצה הדתית ממשיכים לפקוד את העסקים למרות שאין תעודות בפועל. מכתב מטעם המועצה נשלח לבעלי העסקים שמסביר כי בשל בעיה טכנית חל עיכוב בהנפקת תעודות הכשרות והם מצפים שבשבוע הקרוב הנושא ייפתר.

ראש המועצה הדתית אלדד גדסי: " אינני מטפל בענין זה אחא הממונה על המועצה הדתית מר עופר עוזי".

 

הממונה על המועצה הדתית עוזי עופר: " ליבי ליבי עם העסקים, באמת ובתמים, אנחנו עד עכשיו נמצאים בהתכתבויות לשכנע את הרב ציון כהן לחתום עת התעודות כי העסקים לא אמורים להפגע. צר לי שהאגו מכל מיני מקומות נכנס כמרכיב בשיקול דעת שלבסוף פוגע ישירות בעסקים".

בסביבתו של הרב ציון כהן מסר: "הרב אינו עוסק במאבקים. הרב שליט"א הינו מגזע אהרון אוהב שלום ורודף שלום. לגופו של ענין. דבריה של היועצת המשפטית מדברים בעד עצמם! על המועצה הדתית להוציא תעודות לחתימה *כפי דרישת המחלקה המשפטית".

מהמשרד לשירותי דת טרם נמסרה תגובה

 

 

תגובות

השאר תגובה

דילוג לתוכן
%d בלוגרים אהבו את זה: