פתיחת חברה בע"מ, עורך דין חברות, דרור הראל ושות

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

מה יותר מתאים לעסק שלכם, עוסק מורשה או חברה בע"מ?

פתיחת חברה בע"מ, עורך דין חברות, דרור הראל ושות'

 

אם אתם בעלים של עסק קיים או לקראת פתיחת של עסק חדש, הכתבה הבאה בשבילכם.
להחלטה אם לפעול כעוסק מורשה או כחברה בע"מ יכולות להיות השלכות משמעותיות עבורכם, והמאמר הבא ינסה לסקור את השיקולים שיש לחשוב עליהם לקראת ההחלטה.
בניגוד למה שרבים חושבים, אין על בעלי עסקים כל מגבלה על פתיחת חברה בע"מ כל עוד הם חפצים בכך ואין זה משנה מה גובה ההכנסות שלהם.
בדרך כלל, בעלי עסקים קטנים התחילו את דרכם כעוסק-מורשה ורק לאחר זמן מה, כאשר העסק התרחב ומחזור המכירות גדל, החליטו על פתיחת חברה בע”מ.
לעומת זאת, בתחומי פעילות מסוימים, ניתן להתרשם שיזמים פוסחים על שלב העוסק מורשה ומעדיפים להקים חברה בע"מ החל מיום הפעילות הראשון.
היתרון בניהול עסקים במסגרת חברה הוא שנוח יותר ליטול סיכונים כלכליים מפני שהחברה תגן על בעלי מניותיה במקרה של קריסה (במגבלות החוק).

שיקולים לפתיחת חברה בע"מ

מבחינת מחזור המכירות של העסק, באופן חשבונאי טהור, ללא שיקולי יתרונות אחרים שגלומים בחברה בע"מ, נראה שהחל ממחזור מכירות של כ- 1,000,000 ₪ בשנה, חלה כדאיות כבר להירשם כחברה בע"מ.
יש לזכור שלעסקים מתחומי פעילות שונים, ישנם שולי רווח שונים ולכן יתכן שלעסק אחד משתלם לפעול כחברה בע"מ כבר במחזור מכירות של 700,000 ₪ ולעסק מתחום אחר רק החל ממחזור של 1,200,000 ₪.
לעומת זאת, יזמים רבים פונים לעורכי דין לצורך פתיחת חברה בע”מ עוד בשלב הרעיון העסקי, אפילו זמן רב לפני תחילת הפעילות בפועל. לעיתים הדבר נעשה בכדי לגייס השקעות ולחלק מניות ולעיתים מאחר שמדובר במספר רב של יזמים שמתאגדים יחדיו וחברה בע"מ היא פתרון ההתאגדות המושלם עבורם.

יתרון משמעותי נוסף של חברה בע"מ הנו "מסך ההתאגדות" אשר יוצר הפרדה בין חובות והתחייבויות החברה לבין בעלי המניות שלה כך שאחריותם של בעלי המניות תהיה מוגבלת לסכום הנכסים של החברה ולא ניתן לקחת מהחברה מה שלא שייך לה. מכאן השם "בע"מ" (בעירבון מוגבל).

יש לזכור שבעל עסק שמתנהל כעוסק מורשה, ויפסיד בתביעה משפטית או שנוצר לו חוב גדול שאינו יכול לפרוע, הרי שבעל החוב יוכל לתבוע לעצמו גם את נכסיו האישיים של בעל העסק, מעבר לאלו העסקיים.

לעומת זאת, בחברה בע"מ, כל עוד לא ימצא שבעלי המניות עשו שימוש לרעה בעקרון הישות המשפטית הנפרדת, תינתן להם הגנה מפני חובות החברה שיתברר שאין ביכולתם לפרוע בעת פירוקה.

עורך דין חברות שמטפל בפתיחת חברה בע"מ יוכל להדריך ולהמליץ כיצד לקבוע את מבנה הון המניות של החברה, את מבנה הדירקטוריון ונוסח התקנון שיחייב את החברה ובעלי מניותיה.
כיום, לעורכי דין יש גישה ישירה ממשרדם למערכות הממוחשבות של רשם החברות שבמשרד המשפטים כך שפתיחת חברה יכולה להתבצע תוך יום עסקים אחד עד שניים. לרשם החברות גם מגישים עדכונים שוטפים אודות שינויים בחברה כגון העברת מניות או מרשם הדירקטורים.

כאשר פותחים חברה חדשה, עורך הדין מכין את המסמכים הנדרשים לכך ובעלי המניות הראשונים חותמים עליהם.

בטופס הבקשה העיקרי לרישום חברה, בוחרים את שם החברה, מטרות החברה, כתובת רשמית של החברה, הון החברה הרשום והמוקצה וממלאים הצהרה של בעלי המניות הראשונים אשר מאומתת על ידי עורך דין.

כיצד בוחרים שם לחברה החדשה?

קיימת חובה להציע לרשם החברות לפחות שלוש חלופות לשם של החברה ורק שם שעומד במגבלות החוק יירשם. לא ניתן לרשום שם שזהה מדי לשם של חברה בע”מ קיימת או קרוב מספיק כדי ליצור בלבול.
במנוע החיפוש של רשם החברות באתר האינטרנט, ניתן לבצע בדיקות אודות שמות של חברות קיימות.
המסמך היסודי ביותר של כל חברה הנו התקנון שלה. התקנון הוא הסכם בין החברה לבין בעל המניות שלה ובין בעלי המניות לבין עצמם.

סעיפים חשובים שמציינים בתקנון נוגעים בין היתר למדיניות חלוקת דיבידנדים, רוב נדרש לקבלת החלטות באספת בעלי המניות ובדירקטוריון, מנגנון פירוק, מכירת מניות, זכות סירוב ראשונה, דילול וכו'.
כל ההחלטות שמתקבלות על ידי בעלי המניות בחברה ובדירקטוריון צריכות להיות מגובות בפרוטוקולים כדין ובהתאם להוראות התקנון.
העלויות שכרוכות בתפעול חברה בע"מ לעומת עוסק מורשה כוללות אגרת רישום חברה חד פעמית בסך 2,653 ₪ והחל מהשנה השנייה, אגרה שנתית בסך 1,506 ₪ בלבד.
בנוסף, פתיחת חברה בע”מ כרוכה בהנהלת חשבונות כפולה ועל כן חובה להיות מיוצגים ע”י רואה חשבון. שכר-הטרחה החודשי הממוצע של רואה-חשבון בעבור טיפול בחברה בע”מ בסדר גודל קטן הנו כ- 1,200 ₪ בצירוף מע"מ לחודש.
מיותר לציין שעלויות האגרה ושכה"ט לרואה החשבון הנן שוליות כאשר מדובר בהפעלת עסק עובד ואולם מומלץ להתייעץ לפני פתיחת חברה חדשה עם עורך דין עסקי ועם רו"ח.

דרור הראל ושות', משרד עורכי דין לעסקים וחברות

עורך דין דרור הראל מתמחה בטיפול משפטי בפתיחת חברות בע"מ ובניסוח הסכם מייסדים ליזמים. בנוסף, המשרד מטפל בהסכמים מסחריים לפי צרכי העסק, בהגשת תביעות כספיות ובייעוץ משפטי כללי.

לקבלת מידע נוסף והצעת מחיר לטיפול בעניינכם חייגו 08-6384080

 

חדשות רחובות ניוז

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *