קפלן:פילאטיס במהלך טיפולי כימו או ביולוגי מסייע להזרמת הדם לכל חלקי הגוף

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

פרופ' לב שווידל, מנהל המכון ההמטולוגי, קפלן:"אפשר ממש להבחין בשיפור בטיפול הרפואי בקרב המשתתפים בפילאטיס". איטה ברטוב, מטופלת במכון ההמטולוגי ומשתתפת מזה שנה בפילאטיס: "בעלי הצטרף לפעילות. זה משפר את הזוגיות ואת התקשורת עם שאר המטופלים"

פעילות גופנית לשיפור הטיפול הרפואי: צוות המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי קפלן מסתייע בתנועות הפילאטיס כחלק אינטגרלי מתכנית הטיפולים הכימותרפיים והביולוגיים פעם בשבוע באופן קבוע בשיתוף צוות האחיות. התנועות משפרות את טווחי התנועה והזרמת הדם לכל חלקי הגוף, מפתחות שרירים שיתמכו ויחזקו את המטופלים גופנית ונפשית, משחררות שרירים מכווצים כתוצאה מהטיפול עצמו, משפרות את יציבת הישיבה ומונעות נזקים עקב ישיבה לא נכונה, ולא פחות חשוב – משפרות את איכות הנשימה ואת התקשורת הבין אישית.

רתימת השיטה ע"י הצוות הרפואי במכון ההמטולוגי בשיתוף פעיל של צוות האחיות נועדה לכך שהמטופלים יוכלו לבצע את המטלות היומיומיות במינימום מאמץ, ללא שחיקה מיותרת, וללא פגיעות גופניות. פילאטיס מנסה להשיג את המטרה הזו על ידי סדרה של תרגילים המפעילים את השרירים המייצבים ומתרגלים את הגוף לגייס את השרירים הנכונים לכל תנועה. הפרויקט, שהנו בשיתוף 'רוש מושיטה יד', מותאמת למצבם הנפשי המורכב של המטופלים על פי עקרונות הפילאטיס. המדריכה שירה שמולביץ, פיזיותרפיסטית ומדריכת פילאטיס, מסבירה כי המטרה במסגרת טיפולים כימותרפיים או ביולוגיים נועדה ליצור תנועה כדי לשמור על טווחי תנועה ולהזרים את הדם לכול חלקי הגוף. "בנוסף, אנו שואפים לפתח שרירים שיתמכו ויחזקו את המטופלים הן גופנית והן נפשית, לשחרר שרירים מכווצים מהמתח היומי ומהטיפול עצמו, ללמד את יציבת הישיבה והבאת מודעות לגוף ולנזקים הנוצרים עקב ישיבה לא נכונה וכמובן לימוד ודגש על איכות הנשימה".

פרופ' לב שווידל, מנהל המכון ההמטולוגי, אומר כי הוא מעודד כל הזמן את סדנת הפילאטיס במהלך הטיפול הכימותרפי או הביולוגי ושמח מאוד עבור המטופלים ורואה את התגובות שלהם. "שיטת הפילאטיס מעניקה פעילות פיזית נכונה ומדויקת לתפקוד היומיומי של המטופלים ושמירה על אורח חיים תקין", הוא מסכם.

הפעילות חוויתית, קבוצתית ומלווה בציוד מגוון: כדורים, גומיות, גלילים ועוד ולעיתים אם מתאפשר גם מוסיקה קצבית. מיה בן שלמה, אחות אחראית המכון ההמטולוגי, מוסיפה כי הפילאטיס היא פעילות מתונה שמתאימה למרבית המטופלים וההצטרפות של האחיות מחזקת את הקשר בין המטפל למטופל. "לרוב משתתפים בפעילות גם בני משפחה ונוצרת אוירה מאוד מיוחדת במכון בין הצוות המטפל ולמטופל שמפרה לזמן מה את המתח משגרת הטיפולים, מחזקת אצל המטופלים את תחושת המסוגלות ומעניקה הרגשה שהם יכולים לעשות איזושהי פעילות גופנית למרות המחלה".


אתי לוי (44, בתמונה) המשתתפת בסדנה, מתגוררת במושב בן זכאי, מטופלת 5 שנים במכון ההמטולוגי בקפלן, אומרת כי הסדנה מהווה השלמה ליחס המדהים של כל הצוות הרפואי. "אני מרגישה במהלך הפילאטיס שחרור ממתח ולחץ של הגוף והקלה בשרירים. אני מגיעה בכיף לפעילות. המוסיקה מכניסה אותנו לקצב ואנו משתפים בני משפחה, והכל תוך כדי ישיבה על הכורסה". איטה ברטוב (בתמונה עם בעלה, ישראל), מתגוררת בראשון לציון, מטופלת מזה 24 שנים במכון ההמטולוגי בקפלן, עוברת את הסדנה במהלך טיפולים כימותרפיים וביולוגיים בשנה האחרונה. "התנועה משחררת ופותחת את דרכי הנשימה ומחזקת את השרירים שכבר כמה זמן לא הרגשתי אותם כי במהלך הטיפולים עושים פחות פעילות גופנית", היא אמרה. "בעלי, ישראל, הצטרף לפעילות כדי להיות חלק מהקבוצה. זה מגבש את הזוגיות ואת התקשורת בין המטופלים עצמם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *