ריבלסוס – תרופת הסוכרת שמפחיתה במשקל

megalinks122

קרדיט: unsplash.com

האם כבר שמעתם את השם ריבלסוס? אם אתם חולי סוכרת או שיש בסביבתכם חולים – סביר להניח שכן. ריבלסוס היא תרופת פורצת דרך לחולים סוכרת סוג 2, שפותחה ע"י חברת נובו נורדיסק ואחד מיתרונותיה הבולטים שהיא ניתנת באופן פומי (דרך הפה) ולא כזריקה. ממחקרים שנעשו על התרופה התברר כי בצד התועלת שלה באיזון הסוכרת, היא מובילה להפחתה ניכרת במשקל, ובכך מסייעת לאנשים עם עודף משקל להגיע למשקל בריא ומאוזן יותר לאורך זמן.

כיצד ריבלסוס פועלת?

ריבלסוס Rybelsus שייכת לקבוצת תרופות המבוססות מולקולה שדומה במבנה שלה להורמון האנושי:  GLP-1 ולכן מסוגלות לחקות את הפעילות שלו בגוף. GLP-1 הוא הורמון שמופרש במערכת העיכול לאחר אכילה ואחד מתפקידיו בגוף הוא לעודד הפרשת אינסולין מתאי בטא בלבלב, ובכך הוא תורם לוויסות רמות הסוכר בדם. בנוסף, ההורמון תורם להגברת תחושת השובע לאחר ארוחות ובכך מסייעת ריבלסוס להפחתה משמעותית במשקל. למעשה, במחקר שבדק כ-2,000 מבוגרים עם BMI 30 ומעלה, ללא סוכרת, התברר כי המשתתפים שנטלו את החומר הפעיל שנמצא בתרופת ריבלסוס, סמגלוטייד, הפחיתו בממוצע 15 ק"ג ממשקלם בתוך 68 שבועות, לעומת 2.6 ק"ג בקרב נחקרים שנטלו פלסבו. מדובר בירידה משמעותית מאד במשקל, אשר מסייעת להפחית סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם, סוכרת ואף סרטן. 

מהם היתרונות של ריבלסוס?

  • נוחות – אחד היתרונות המרכזיים של ריבלסוס הוא מתן דרך הפה, בשונה מתרופות אחרות אשר ניתנות בהזרקה. ריבלסוס מגיעה בצורת טבליות ומאפשרת נוחות וקלות שימוש רבה יותר ולעתים גם היענות גדולה יותר לטיפול, בעיקר בקרב מטופלים החוששים מזריקות.
  • יעילות – ריבלסוס מורידה ביעילות את רמות הסוכר בדם אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2, ומפחיתה את רמות הגלוקוז בצום וגם לאחר הארוחה. בכך היא מסייעת להשגת שליטה גליקמית טובה יותר, ומפחיתה סיכון לסיבוכים הקשורים לסוכרת.
  • הרזיה – אחד היתרונות הבולטים של ריבלסוס הוא הפוטנציאל שלה לסייע בירידה במשקל ובכך היא אופציה טיפולית פורצת דרך עבור אנשים עם השמנת יתר  – בין אם הם חולים בסוכרת או ללא.

מי יכול לקבל ריבלסוס?

ריבלסוס ניתנת כיום לחולים בסוכרת סוג 2 ומהווה תרופה פורצת דרך בעלת השפעה ממשית על אורח החיים והבריאות. בשל יעילותה הגבוהה בהורדה במשקל, ניתן לתת אותה באישור מיוחד של משרד הבריאות גם לאנשים עם השמנת יתר, בעלי BMI 30 ומעלה או BMI 27 ומעלה עם גורם סיכון נוסף שקשור בהשמנת יתר. 

במרכז הרפואי ד"ר רז עושים שימוש בריבלסוס כחלק מסל שלם של תרופות להורדה במשקל הניתנות בשילובים שונים, על מנת להעצים את אפקט הטיפול ולהפחית תופעות לוואי. ריבלסוס ניתנת כחלק מתוכנית טיפול מקיפה ומותאמת אישית, המתבצעת בפיקוח רפואי של ד"ר רז, המתמחה בטיפול בהשמנת יתר ומלווה ע"י דיאטניות של המרכז המבצעות שינויים תזונתיים לטובת תהליך הרזיה יעיל ומבוקר. העובדה שריבלסוס מגיעה כטבליות, מאפשרת נוחות וקלות בנטילה קבועה ומעלה את היענות המטופלים לטיפול. אין ספק שריבלסוס ניצבת בשורה הראשונה של תרופות פורצות דרך, אשר החלו את דרכן כטיפול בסוכרת אבל מסייעות מאד בהשגת משקל מאוזן לחיים בריאים יותר.

תגובות