שכונת המדע: מהחגים היישר למלחמה, לחתונה בבסיס ולניחום אבלים

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

בבית חב"ד שכונת המדע ברחובות נשאבו היישר מפעילות החגים העניפה, לפעילות חירום בצל המלחמה.

הרב ישראל ביינדמן מספר: "האזעקה שנשמעה בעיר בבוקר שמחת תורה, הפרה את שמחת החג וסימנה גם את המעבר החד מהפעילות העניפה של בית חב"ד במהלך החגים, לפעילות מסוג אחר. עם סיום החג והתעדכנות בפרטים הקשים, החלה ההתארגנות".

 

"בבית חב"ד שכונת המדע עבדו קשה עם צוות מורחב של מתנדבים תושבי השכונה אותם ניהלה שוש פלדמן, על מנת לאסוף כמה שיותר מוצרים, המיועדים לשתי מטרות: אחת, לחיילים הרבים שגויסו בהתראה קצרה ונותרו ימים ללא ציוד בסיסי. השניה, עבור תושבים רבים מעוטף עזה, שפונו למקומות אחרים, חלקם ללא מוצרים בסיסיים. תושבים רבים נרתמו, תרמו, הלכו לרכוש מוצרים נוספים ואף סייעו באריזה. מתנדבים שינעו את המוצרים לבסיסים ושטחי כינוס בצפון ובדרום. ההתגייסות היתה מעוררת השראה ומרגשת מאוד".

מיזם נוסף שנולד מהשטח הוא חיבוק למשפחות שאחד מבני הזוג גוייס למילואים. מארזי משחקים, חומרי יצירה וחוברות עבודה נעטפו בחום ואהבה והגיעו לבית המשפחות המרוגשות מהמחווה והחיבוק החם של עם ישראל".

 

"אירוע מיוחד שלא ירד מהכותרות במשך כמה ימים בכל ערוצי התקשורת וברשתות החברתיות היה חופה מיוחדת אותה ערך הרב ישראל לזוג מקסים שהחתן גוייס בצו 8 אך לא ויתר על חופה בבסיס המרוחק. מי שהגיע לשמח היה הזמר המפורסם חנן בן-ארי".

לצד הסיוע הפיזי, נדרש גם מעשה רוחני כדי לנצח במלחמה, ובבית חב"ד החלו בהנחות תפילין לעילוי נשמת הנרצחים השם יקום דמם, לרפואת הפצועים, לזכות החטופים ולהצלחת החיילים. היענות התושבים והחיילים היתה גבוהה מאוד וניכרה התרגשות רבה מהזכות הגדולה".

עם הגעת הבשורות הקשות על הנרצחים תושבי העיר, הגיעו שלוחי חב"ד בראשות הרב מרדכי קסטל השליח הראשי לרחובות ללוויות הכואבות, לניחום אבלים בבתי המשפחות השכולות, והם ימשיכו לסייע ככל הנדרש.

"אנחנו בתוך אסון נורא, אך עלינו לזכור להתמקד בעשיה חיובית ולא לשקוע" נמסר מבית חב"ד. "לסייע לאחרים בגשמיות וברוחניות, להוסיף במצווה לזכות עם ישראל, כמו הנחת תפילין והדלקת נרות שבת ולהפיץ טוב בעולם".

"הרבי מליובאוויטש לימד אותנו שכאשר יהודים מניחים תפילין, יש לכך סגולה מיוחדת להטיל פחד על האויב".

פעילות במתכונת החירום באה לאחר חודש של עבודה אינטנסיבית ללא מנוחה. לקראת ראש השנה עסקו בבית חב"ד בבדיקת המזוזות של תושבי השכונה, ובביקור במוסדות החינוך עם סדנאות על השופר. בראש השנה קרוב לאלף תושבי השכונה זכו לשמוע את השופר במוקדים הרבים ברחבי השכונה. ביום כיפור המונים גדשו והתפללו בבית הכנסת הפתוח בשכונה. רגע מרגש במיוחד היה כשהרב ישראל יצא לתקוע שוב בשופר בצאת כיפור לטובת ההמונים שמילאו את הרחבה מספר אחד התושבים. בחג הסוכות פעלו השליחים ב"מבצע ארבעת המינים" לזיכוי הרבים במצוות החג, סוכה ניידת הסתובבה ברחובות השכונה עם מוזיקה שמחה והיוותה אטרקציה של ממש. 'סוכלנד' לילדים ולמשפחות – הפנינג שנתי חוויתי. ובכניסת חג שמחת תורה נערכו הקפות ראשונות שמחות במיוחד בבית חב"ד.

"אנחנו נושאים תפילה שנזכה לחזור במהרה לפעילות השגרתית, ושהקב"ה ירפא את פצעי עם ישראל, ויביא את הגאולה השלימה". חותם הרב ישראל ביינדמן בתקווה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *