תושבי רחובות נסעתם במהירות מופרזת? אתם יכולים למצוא את עצמכם במאסר

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז
דו"ח תנועה.צילום משטרת ישראל

השר לביטחון פנים גלעד מבקש להחמיר את העונשים נגד נהגים עבריינים הנוסעים במהירות מופרזת, העוברים באור אדום ומדברים בסלולרי תוך כדי נסיעה. השר מבקש להעמיד אותם אוטומטית לדין ,וחלק מהם אף עשויים להישלח למעצר בכלא 

השר  לביטחון פנים גלעד ארדן  מבקש להחמיר את העונשים נגד נהגים עבריינים  שעוברים באור אדוםנוהגים במהירות מופרזת ומשוחחים תוך כדי נסיעה  בסלולרי. ארדן, מבקש שהם יועמדו אוטומטית בפני שופט המשמעות: שחלקם  עלולים למצוא את עצמם מאחורי סורג ובריח.

בקשתו הועברה לאישור שר התחבורה ישראל כץ ושרת המשפטים איילת שקד. ההערכה היא כי נוכח הקטל בדרכים יאשרו השניים את תוכניתו.

ואלההצעותיו של השר ארדן: נהגי משאיות (מעל 10 טון), נהגי אוטובוסים ורוכבי קטנועים ואופנועים שייתפסו מדברים בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה יזומנו אוטומטית למשפט. לדברי ארדן, מנתוני המשטרה עולה כי נהגים אלה מעורבים בתאונות מעבר לחלקם היחסי בקרב כלל הנהגים, ולפיכך דרושה נגדם ענישה קשה יותר.

ההצעה אינה כוללת נהגי רכב פרטי שייתפסו מדברים בסלולר. באחרונה הוחמרה הענישה כלפיהם בסעיף זה: הם מקבלים שמונה נקודות במקום ארבע בעבר. הקנס המוטל עליהם נותר בעינו ועומד על 1,000 שקלים.

עבירה שנייה שבגינה מבקש ארדן העמדה לדין היא נסיעה באור אדום לנהג שייכנס לצומת שלוש שניות ומעלה לאחר שהאור האדום ברמזור הופיע. היום מקבלים זימון אוטומטי לדין רק נהגים שנכנסו לצומת חמש שניות אחרי שהאדום נדלק. לדברי ארדן, נסיעה באדום היא עבירה חמורה שהשפעתה על תאונות הדרכים משמעותית ביותר. נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מראים כי יותר מ־50% מהתאונות בצמתים המרומזרים נגרמות בשל נסיעה באור אדום.

העבירה השלישית היא נהיגה במהירות מופרזת של בין 31 ל־40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית ובין 41 ל־50 קמ"ש מעל המותר בדרך בין־עירונית או בכביש מהיר. לפני כשנה, במטרה לקצר את העומס על בתי־המשפט לתעבורה, הוחלט לא להעמיד עבריינים כאלה לדין אלא רק לגזור עליהם קנס ו־10 נקודות. ארדן מבקש להחזיר את הגלגל לאחור, אבל לא לכלל הנהגים אלא רק לנהגים חדשים (עד שנתיים על הכביש) ולנהגים צעירים (עד גיל 24) ולהביאם בפני שופט. לדבריו, מדובר באוכלוסיית נהגים שאין לה ניסיון רב בנהיגה, ולפיכך רמת הסכנה הנשקפת מהם גבוהה יותר. כאמור, נהגים שיבצעו את העבירות הללו עלולים במקרים מסוימים לספוג עונשי מאסר, זאת כמובן בתוספת קנסות ונקודות חובה.

מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים עולה כי מראשית ינואר נהרגו בכבישים 61 בני אדם לעומת 63 בתקופה המקבילה אשתקד

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *