תחקיר: כך התחלפו ארבעה מפקדים בתחנת כיבוי רחובות תוך כשנה אחת

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
ארז שרווינטר

ארז שרווינטר

תחקיר: כך התחלפו ארבעה מפקדים בתחנת כיבוי רחובות תוך כשנה אחת, תחנה שחולשת על כרבע מיליון תושבים. גורם בכיבוי “זה משפיע על ההתנהלות בפן המבצעי”.

בתוך כשנה אחת בלבד התחלפו ארבעה מפקדי תחנת  כיבוי רחובות והסביבה. מאז פרישתו של טפסר משנה שמעון גמליאל לאחר 46 שנות שירות בחודש אפריל 2017, נראה שעדיין לא נמצא אף אדם לתפקיד הנחשק.

טפסר איציק לוי

 

את תפקידו של שמעון גמליאל החליף סגן מפקד התחנה סגן טפסר פדידה גמליאל שמילא את התפקיד שמונה חודשים. בתאריך 1.1.2018 נשמו לרווחה במערך  הכיבוי הארצי לאחר מינויו של טפסר משנה איציק לוי שזכה במכרז לתפקיד. למרבה הצער גם לוי שרד רק כשנה וחצי בתפקיד והועבר לשרת בבית ספר לכבאות בראשון לציון, את מקומו של לוי תפס בשנית סגנו סגן טפסר פדידה גמליאל.

סגן טפסר אייל אוזמן מ”מ מפקד התחנה החדש

בחודש מרץ 2020 מונה לתפקיד סגן טפסר ליאור שרעבי שהגיע מתחנת אשדוד אך הוא כעבור ארבעה חודשים הוחזר לתחנת אשדוד וגם הפעם נקרא לדגל סגן טפסר גמליאל פדידה לשמש כממלא מקום מפקד תחנת הכיבוי. לאחרונה, בחודש אוקטובר מונה לתפקיד ממלא מקום מפקד תחנת הכיבוי סגן טפסר אייל אוזמן שהגיע מתחנת ראשון לציון.

מימין- גמליאל פדידה ושמעון גמליאל

 

קצין במערך הכבאות: ” לא ברור מדוע מנחיתים על התחנה מפקדים ממקומות שונים בזמן שקיימת אפשרות למנות את אחד מקציני התחנה לדוגמת גמליאל פדידה. היבט נוסף שלא ברור לכולם הוא מדוע ממנים ממלא מקום ומעל שנה לא פותחים במכרז לא של שירות המדינה בהליך סדיר”.

העובדה שהתחלפו כל כך הרבה מפקדים בתקופת זמן כה קצר משפיעה על התנהלות התחנה?

” חד משמעית, זה משפיע על ההתנהלות בפן המבצעי, כי כל מפקד מגיע עם גישה חדשה, נהלים חדשים משלו ועד שהוא לומד את הגזרה וחפוף על כל ההיבטים הוא נאלץ לפרוש שלא מרצונו”.

מימין- שאול ליבי ושמעון גמליאל בתקופה הטובה של התחנה

 

מפקד התחנה הפורש טפסר בדימוס שמעון גמליאל ” אני כמעט ולא מגיע אל התחנה מלבד הפעם האחרונה שהגעתי לכבד את הפורשים, גם תקופת הקורונה לא מוסיפה. הנסיון שצברתי שם והצורה שהחזקנו את התחנה היתה שונה, אחרינו שזה עבר לבטחון פנים הכל השתנה, הכל תפקד עד הפרישה שלי. אחרי מונה מפקד והיתה לדעתי תקופה טובה”.

 

גמליאל חושב שראוי למנות מפקד מתוך המערכת כפי שמינו אותו.

” שאתה צומח מתוך המערכת קל לך יותר לעבוד, אתה מכיר את הנפשות הפועלות ואת האנשים חושדים…העסק השתנה לגמרי, היום כבר אין מבפנים, יש מכרזים ממשלתיים והכל שונה. אם אין אנשים מבפנים שמתאימים אז יכול להתמנות מישהו מבחוץ. גם לי היה קל יותר לעבוד ולפקד על התחנה. עצוב לי, כואב לי לשמוע שהתחנה הזאת לא הולכת קדימה”.

 

 

שאול ליבי ושמעון גמליאל בתקופה היפה שידעה התחנה

יו”ר האיגוד לשעבר שאול ליבי שכיהן 17 שנה בתפקיד הביע צער עמוק על ההתנהלות” מצער מאוד, אני שומע רק דיווחים משם עד כמה שכואב להם, אין שם חיי חברה, אין אהבת חינם. מאז שהם הועברו למשרד לבטחון פנים הם קיבלו עוד כוח אדם אבל המקום מתדרדר, עד היום יש מלחמות בין ועד העובדים לנציב וזה מאוד מאכזב. אני הייתי שם 17 שנה, עבדתי עם שמעון גמליאל שהיה מפקד בחסד עליון. ראינו לנגד עינינו את תנאי הכבאים, הם קיבלו כל מה שהיו צריכים, פתרנו להם את כל הבעיות. שהגעתי לא היו קצינים בכלל. לא יכול להיות שבתקופה כה קצרה התחלפו ארבעה מפקדים, זה נשמע שהמקום חולה. לפחות רחובות זו אחת הטעויות הגדולות שהעבירו למשרד לבטחון פנים, כי כשלא היה כסף נסעתי להתרים מחו”ל, מבחינה תקציבית היינו הכי מסודרים מכל הארץ, לא היה חסר לנו כסף, כי הגדלנו את הגבייה ולא היה חסר לנו אף פעם כסף בקופה”.

 

מכבאות והצלה מחוז מרכז נמסר בתגובה: “תחנת רחובות מאוישת בשדרת פיקוד יציבה ומקצועית באחריותו של מפקד המשמרת האמון על הפעלת הכח והמענה המבצעי באירועים השונים. טענותיכם משוללות כל יסוד ולא ניכרת כל פגיעה ברציפות ובאפקטיביות המבצעית בתחנה. יתרה מכך, בחודשים האחרונים עובתה שדרת הפיקוד בתחנה בקצינים נוספים הנותנים לתושבים מענה מבצעי טוב יותר מבעבר. בימים אלה אנו בעיצומו של הליך מכרזי לבחירת מפקד לתחנת רחובות כמתחייב מגוף ממלכתי הכפוף לתקנון שירות המדינה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן