תלונתה של שרה נתניהו כי היא קרבן לאלימות מינית מעלה שוב את השאלה מתי מילים הופכות לאסורות, עו”ד פלילי לוליק אסל עונה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עו”ד אסל, “בכדי שהתבטאות תהיה הטרדה היא צריכה להיאמר פעמיים. היה לי מקרה של זבנית בחנות שנשאלה על ידי לקוח האם פריט כלשהו במבצע החודש, מנהלת החנות ענתה שהחזה של הזבנית במבצע החודש. התיק הפלילי נסגר, משום שזו הייתה אמירה חד פעמית”

מאת: רותי ורד

אלימות מינית מילולית חזרה שוב לכותרת והפעם מכיוונה של שרה נתניהו שהגישה תלונה במשטרה על אלימות מינית נגדה בטוויטר ומצד מפגינים בבלפור. נניח בצד את ההיבט הפוליטי ואת האפשרות שהתלונה והבאז סביבה הם עוד מפגן וירטואזי תקשורתי שמטרתו להסב אל ראש הממשלה אהדה ואל מתנגדיו שנאה. תלונתה של שרה נתניהו מעלה שוב את השאלה הגדולה- מתי חיזור שנתפס כלגיטימי, או בדיחה שאינה במקום, או התבטאות ציורית מדי הופכים להטרדה מינית.

עו”ד לוליק אסל, עוסק בפלילים וטיפל לאורך הקריירה בתיקים רבים של אלימות מילולית, עונה לשאלה מתי מילים הופכות לאסורות, “הטרדה מינית מילולית היא עברה על החוק על כך אין שאלה, לצערנו עושים אותה השכם וערב וכל יום נפתחים תיקים כאלו בבית המשפט. התבטאות מינית הופכת לאלימות מילולית כשיש למטריד יכולת כלשהי לממש את אמירותיו. אם מישהו כותב בטוויטר- הייתי עושה לאנג’לינה ג’ולי כך וכך זה שונה מאשר מישהו שכותב כך על חברה ללימודים”.

חיזור הוא חלק מחיי היום יום וקשה לדמיין את המין האנושי מסתדר בלעדי הצעות, רמזים ומחמאות. מתי בכל את נחצה הגבול?
עו”ד אסל, “בכדי שהתבטאות תהיה הטרדה לא מספיק שהיא נאמרת פעם אחת, היא צריכה להיאמר פעמיים. בפעם הראשונה הקרבן מגלה דעתו שההתבטאות לא נוחה לו, בפעם השניה זו עברה. לא מספיק שמישהו אומר פעם אחת לקולגה-אני מת עליך, בואי איתי ילצימר בצפון, את לא יודעת איך אני אפנק אותך. רק אחרי שהיא לא מגלה הענות והוא מציע שוב, זו הטרדה”.

תלונתה של שרה נתניהו התייחסה גם לציוץ של בועז דרורי- ‘אני כל כך פטריוט שמרגיש חובה לאומית להעמיד את שרה נתניהו על ארבע ואז בעצמה יהודית ובנחישות ציונית לחדור אליה מאחור’. עו”ד אסל על הציוץ מהאספקט של החוק, “צריך לעשות את ההבחנה בין הסתה לאלימות, פגיעות מיניות קונקרטיות ולשון הרע. בועז דרורי מבזה את אשת ראש הממשלה ברמה המינית מפני שהוא יוצר אצל הקורא את הסיפור הפלסטי של האקט המיני עם שרה נתניהו. האמירה הזו של דרורי לא נראית לי מוגנת על ידי חופש הביטוי. הקריאות בהפגנות עליהן התלוננה הגברת נתניהו שקוראות לאנוס אותה, הן לא הטרדה מינית אלא הסתה לאלימות”.

האם היה לך מקרה של גבר שהאשים אשה בהטרדה?
“לא. נתקלתי במקרה של אשה שהאשימה אשה אחרת. זבנית בחנות נשאלה על ידי לקוח האם פריט כלשהו במבצע החודש, מנהלת החנות ענתה שהחזה של הזבנית במבצע החודש. התיק הפלילי נסגר, משום שזו הייתה אמירה חד פעמית”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן