"אור ירוק": מחצית מהנהגים הודו כי שתו ונהגו בשנה האחרונה

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

לפי סקר עמותת "אור ירוק", כמחצית מהנהגים נהגו לאחר ששתו; צעירים, חילונים ומשכילים עשו כך יותר מאחרים. מנכ"ל העמותה מצביע: יש מודעות נמוכה לסכנה

אחד מכל שני נהגים שותה ואוחז בהגה, כך עולה מסקר שערכה עמותת "אור ירוק" בקרב כ-530 ישראלים. "לא פעם יצא שכשהייתי אמור להיות זה שנוהג, אז יצא לי לשתות", אמר אחד מהם. אחר הוסיף: "לפעמים אני יוצא לבר או למועדון, שותה כמה צ'ייסרים, ואחרי זה עולה על ההגה. אני לא חושב שזה מסוכן והסיכוי ששוטר יתפוס אותי כמעט לא קיים".על פי הממצאים, יותר גברים נוהגים שתויים מאשר נשים. שיעור גבוה הרבה יותר של חילוניים לעומת דתיים ומסורתיים השיבו שהם נוהגים שיכורים. כך גם לגבי משכילים לעומת חסרי השכלה. ועוד נתון מדאיג במיוחד – ככל שהגיל יורד, יותר נהגים הודו, "אנחנו שותים ונוהגים".
בשנת 2016 ירדה כמות הדוחות שנרשמו לנהגים שיכורים או תחת השפעת סמים ב-15% ביחס לשנת שקדמה לה. מנכ"ל עמותת "אור ירוק", ארז קיטה, הצביע על האכיפה כבעיה המרכזית: "נתוני הסקר מוכיחים כמה המודעות לסכנה בנהיגה תחת אלכוהול נמוכה, ועוד יותר מכך – כמה הציבור לא חושש להיתפס על ידי המשטרה".
לדברי קיטה, "הצמצום בניידות ובשוטרים לא מאפשר לשוטרי התנועה לבצע אכיפה מרתיעה ואפקטיבית, כזו שתמנע מנהגים שיכורים לעלות על ההגה. נהג שידע שיש משטרה בכביש, לא ימהר כל כך לסכן את החיים של כולנו". לאור הנתונים יש לציין כי בכל יום בממוצע בישראל, מתרחשת תאונה שבה אחד הנהגים היה בהשפעת אלכוהול.

צילום אילוסטרציה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *