אל תשליכני לעת זקנה

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

רחובות אירחה כנס ראשון מסוגו בנושא הצורך הלאומי בתכנית אב שתטפל במשבר הזקנה בישראל שהתקיים בהובלת האגודה הישראלית לגרנטולוגיה

האגודה הישראלית לגרנטולוגיה קיימה ביום שלישי שעבר בבית העם רחובות – היכל התרבות העירוני את הכנס הראשון בנושא הצורך הלאומי בתכנית אב לזקנה, בעקבות המשבר ההולך ומחריף, וקראה לממשלה להעביר החלטת ממשלה שתשים את צרכי האזרחים הוותיקים בראש סדר העדיפויות לפני שיהיה מאוחר מדי.

בכנס, השתתפו פרופ' איסי (ישראל) דורון מהחוג לגרנטולוגיה באוניברסיטת חיפה, פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי לשעבר, ד"ר שי בריל מנהל המרכז הגריאטרי 'בית רבקה', פרופ' יצחק בריק, יו"ר האגודה הישראלית לגרנטולוגיה, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), יו"ר ועדת המשנה לאזרחים ותיקים בכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב, ראשי העיר רחובות בעבר, תושבי העיר ונציגים ממשרד הרווחה ומשרד הבריאות.

ראש העיר, רחמים מלול: "אני מברך את האגודה לגרנוטלוגיה שבחרה לקיים את הכנס החשוב הזה בעירנו היפה רחובות. ברחובות פועלת אחת העמותות הטובות ביותר לדעתי במדינה, עמותת על"ה, שבראשה עומדים ראשי העיר לשעבר. אנו מקימים במרכז העיר בניין חדש, בית על"ה, סוף סוף לאחר שנים של חזון וגם עיריית רחובות תרמה את חלקה הכספי לצורך הקמת הבניין החיוני הזה עבור האזרחים הבוגרים של העיר. עלינו לתכנן תכנית אב עבור כולנו, עבור אלו שכבר הגיעו לגיל השלישי ועבור אלו שיגיעו אליו בעתיד, כי אין ספק שלגיל השלישי יש חשיבות גבוהה מאד בחברה הישראלית. אני כראש רשות, כשמגיעים אלי עובדים בגיל הפרישה ומבקשים ממני להאריך את עבודתם מעבר לגיל הפרישה, אני מעביר להם אישור להמשיך לעבוד והם תורמים המון למערכת ולתושבים. אריכות ימים היא מתנה, ולכן ראוי שלמתנה הזו יהיה ערך, כדי שהאזרח המבוגר ימצא את הרצון להמשיך ולפעול למען החברה".

האגודה הישראלית לגרנטולוגיה מובילה את הצורך בגיבוש ומימוש תכנית אב לאומית כצורך לאומי, כזו שתמנע את הפיצול הקיים כיום בטיפול בזקנים בין משרדי הממשלה, מה שפוגע בציבור. פרופ' יצחק בריק, יו"ר האגודה, אמר כי מבלי שתהיה ראייה רחבה ומקיפה לטווח הארוך, לא יהיה פתרון אמיתי למצב. "קיים צורך בגיבוש תכנית בגיבוי ראש הממשלה עם תקצוב נאות. זו הדרך הנכונה להתמודד עם אתגר הזדקנות האוכלוסייה, שתכפיל עצמה עד שנת 2035".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *