אסון נמנע היום בבניין מגורים ברחובות: אדם שהתחזה למדביר נתפס במבצע אכיפה שקיים המשרד להגנת הסביבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

אסון נמנע היום בבניין מגורים ברחובות: אדם שהתחזה למדביר נתפס במבצע אכיפה שקיים המשרד להגנת הסביבה; פעל ללא רישיון מדביר תוך שהוא משתמש בחומרים אסורים ומסוכנים; המשרד יפתח כנגדו בחקירה פלילית

במסגרת מבצע משולב לפיקוח על מדבירים שערך היום (ד’) המשרד להגנת הסביבה, נתפס בעיר רחובות אדם המתחזה למדביר, תוך שהוא מבצע הדברה ללא רישיון מדביר ומשתמש בחומר מסוכן החשוד כדורפן – חומר האסור לשימוש תברואי בבתים. כמו כן, נתפס המתחזה כשהוא פועל בצורה לא מקצועית ללא שימוש בציוד מגן ומבלי שהציב במקום שלטי אזהרה לתושבים, כמתבקש בחוק, דבר החושף אותם לסכנה אפשרית. פרטיו של המתחזה נלקחו והוא זומן לחקירה במשטרה הירוקה וייפתח כנגדו תיק חקירה פלילי.

מבצע הפיקוח בוצע ביוזמה משולבת של צוותי המשרד להגנת הסביבה ממחוז מרכז, מאגף מזיקים והדברה, ומהמשטרה הירוקה. תפיסת המתחזה התאפשרה על בסיס עבודת מודיעין מוקדמת, שבעקבותיה הוזמן לבניין ברחובות החשוד כדי לבצע את ההדברה.

יצוין, כי דורפן הוא תכשיר נגד פרעושים, בעוד שבבית שאליו הוזמן החשוד לא היו כלל פרעושים – דבר שהיה על החשוד לבדוק ולנטר טרם ביצוע ההדברה. המשרד לקח דגימות מהמרססים שבהם המתחזה עשה שימוש למעבדה מוסמכת, כדי לזהות את החומר שבו נעשה שימוש.

המשרד מזכיר לציבור כי חשיפה לחומרי הדברה בניגוד להוראות השימוש ובעיקר לחומרים חקלאיים וכן וטרינריים, ששם ריכוז החומרים הפעילים גבוה, עלולה לגרום לסכנת חיים מיידית, או לחשיפה כרונית לחומרים מסוכנים, ומחייבת ברוב המקרים פינוי של השטח הנגוע, לרבות דירות ובתים לתקופה ממושכת, תוך הוצאות כספיות כבדות.

תחום העיסוק בשיווק חומרי הדברה וביצוע עבודות הדברה מוסדר בחוק, כדי לצמצם את הסכנה לאדם ולרכושו. ב-1 ביוני 2016 נכנס לתוקפו “חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואית”, שקובע איסורים וחובות, וביחד עם “חוק החומרים המסוכנים” מאפשר למשרד לאכוף שיווק ועיסוק בחומרי ההדברה, לרבות הטלת עיצומים כספיים כנגד העוברים על החוק.

הדברה זה לא משחק! אם בכל זאת גיליתם מזיקים והחלטתם לבצע הדברה בעזרת מדביר, בדקו אם יש לו רישיון בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה; שהוא בעל רישיון להדברה בבתים או להדברה במבנים ושטחים פתוחים; שהוא מבהיר לכם מה הוא מתכוון לעשות; ושהוא משאיר בידכם תיעוד מלא של פעולת ההדברה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן