בית המשפט לעיריית רחובות "לסגור את בית כנסת חב"ד תוך חודשיים"

ארז שרווינטר

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

לאחר 12 שנות פעילות ייסגר בית הכנסת של חב"ד בשכונת רחובות ההולנדית. מגיש העתירה: "מצער מאוד שבית משפט נאלץ לתת בפעם השלישית פסק דין, בו נקבע שעיריית רחובות מקצה קרקע ומבני ציבור ללא תמורה שלא כדין לצרכי דת". מעמותת חב"ד מסרו: " קיבלנו בעצב ובזעזוע את פסק הדין חסר התקדים לסגירת בית הכנסת". 

(צילומים של בית הכנסת: רחובות ניוז)

שופט בית משפט המחוזי לעניינים מנהליים בלוד  שמואל בורשטיין, פסק אמש (שלישי) לטובת עתירתם של תושב שכונת רחובות ההולנדית עו"ד אוהד דונגי ממשרד עו"ד אביאל פלינט וממשרד עוה"ד מטרי, מאירי, וכט ושות', לפיו בית כנסת חב"ד בשכונת רחובות ההולנדית יפונה תוך חודשיים, עקב ניהול לא תקין מצד עיריית רחובות בנושא הקצאת הקרקע החל מרגע הקצאת הקרקע. יש לציין כי ראש העיר רחמים מלול העלה להצבעה את הנושא במועצת העיר בחודש שעבר, וביקש מחברי המועצה לאשר לחב"ד לשהות שם באופן זמני. ההצבעה עברה ברוב קולות,  התנגדו להצבעה מ"מ ראש העיר זהר בלום, חברי רשימתו, סגן ראש העיר עו"ד יניב מרקוביץ' וחברתו לסיעה ד"ר רוני באום וחברת הקואליציה איטל בציר אלשיך.

בית כנסת חב"ד שכונת רחובות ההולנדית

בחודש אפריל אשתקד הוגשה כאמור עתירתו של עו"ד אוהד דונגי באמצעות עו"ד אביאל פלינט ממשרד עוה"ד מטרי, מאירי, וכט ושות', אל בית משפט המחוזי בלוד לעניינים מנהליים. זאת בעקבות טענות של פעילות בית הכנסת צעירי חב"ד בשכונת רחובות ההולנדית "בית כנסת בית מנחם", השוכן ברחוב הר ציון 4 בשכונה. בעתירה נטען כי העמותה קיבלה אישורים מהעירייה בניגוד לנהלי משרד הפנים. כך למשל בנושא השכרת המקום מחוייבת העירייה לערוך חוזה ולהשכיר בהתאם. סכום השכירות הנמוך שנקבע ושולם תקופה קצרה יחסית, הנו 400 שקלים לחודש. ההסכם נחתם לתקופה שבין 1.1.2021 ועד –  31.12.2021  לדברי נציג העירייה בדיון מיום 4.11.2021  לא הייתה כוונה להאריך את ההסכם, ואכן בפועל הוא לא הוארך, עוד נטען כי במשך עשור כלל לא שולמו דמי שכירות לעירייה, עם זאת, המשיכה העמותה לעשות שימוש בנכס באין מפריע.

השופט שמואל בורשטיין צילום בתי המשפט

השופט בורשטיין המשיך לנקוב בליקויים: "לעמותה לא קוימה אפילו הנחיה אחת מההנחיות האמורות: לא התקבלה כל החלטה על פי הנוהל להקצות את הנכס, ולא נבחנה השאלה האם היא עולה בקנה אחד עם הפרוגרמה. לא נבדק באופן מסודר ויסודי האם קיים צורך ממשי להפעיל בית כנסת בנכס, האם אין די בבתי הכנסת האחרים באזור, וגם אם קיים צורך להפעיל בית כנסת בנכס האם קיימים צרכים אחרים, חשובים גם כן, בהווה או בעתיד, שיש לשקול אותם אל מול הצורך בהפעלת בית הכנסת. דבר ההקצאה לא פורסם וממילא אף לא נבדקה השאלה האם יש מתנגדים להקצאה, ומה הם טעמי ההתנגדות".

בית משפט המחוזי לוד צילום רחובות ניוז

מאז הגשת העתירה נערכו שני דיונים, האחד בחודש נובמבר אשתקד ושני בחודש מאי השנה. לאחר כמעט שנתיים של הגשת כתבי טענות ותגובות פסק השופט בורשטיין לטובת העותרים והורה לעירייה לשלם לו הוצאות בית משפט בסך 25 אלף שקלים, וכן לבית הכנסת ולעמותת חב"ד לשלם כל אחד עשרת אלפים שקלים.

 

עו"ד אוהד דונגי. צילום: Boaz Eshtai?

עו"ד אוהד דונגי סיכם: "מצער מאוד שהיה צורך להגיע לפסק דין בעניין זה, ושבית משפט נאלץ לתת בפעם השלישית פסק דין, בו נקבע שעיריית רחובות מקצה קרקע ומבני ציבור ללא תמורה שלא כדין לצרכי דת, וזאת מבלי לבחון את יתר הצרכים הציבוריים. יש רק לקוות שלא יהיה צורך להגיע לפסק דין בפעם הרביעית בנושא".

הצטרפו לעדכונים👇👇👇

https://chat.whatsapp.com/FEXsZjS1BkMGHdn67sEFXx

מטעם עמותת חב"ד בשכונת רחובות ההולנדית נמסר: "כבר למעלה מעשור שבית הכנסת הקהילתי משרת את כלל תושבי שכונת רחובות ההולנדית, דתיים ושאינם, ברוח אהבת ישראל של בתי חב"ד בארץ ובחו"ל המכילה את כולם, מקבלת באהבה ובנועם ואינה מנסה לכפות דבר. תושבי השכונה מצביעים ברגליים ומאות רבות של משפחות ותושבים בחרו לשלב את בית הכנסת במעגל החיים שלהם, כמו לעשות את טקס העלייה לתורה בבר המצווה, ולהבדיל אזכרות ואמירת קדיש. קיבלנו בעצב ובזעזוע את פסק הדין חסר התקדים לסגירת בית הכנסת, נלמד אותו ונגיב בהתאם. אנו מתפללים כי כלל התושבים יזכו לכתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה, ובתוך כך כלול גם פתרון נכון לבית הכנסת שייטיב עם הרצון האמיתי של התושבים".

הצטרפו לעדכונים👇👇👇

https://t.me/RehovotNews

מהעירייה נמסר: "עיריית רחובות תלמד את פסק הדין ותפעל בהתאם".

תגובות

2 תגובות

  1. מלול דפק את שכונת אחוזות הנשיא בלי מבני ציבור כמו מתנס עירוני ותקע להם ישיבה בת 3 קומות במסווה של בית כנסת. בושה!!!!! אל תבחרו בו יותר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן