בריכת הקשתות ברמלה

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

ממש באמצע רמלה ומתחת לאדמה יש את בריכת הקשתות ברמלה, שהיא בעצם מאגר מים תת קרקעי.

מי לא מכיר את בריכת הקשתות ברמלה? הבריכה נכנסה למיתולוגיה הישראלית כאשר שימשה כאחד מאתרי הצילום של הסרט "חסמבה ונערי ההפקר". בסרט נראתה חבורת הסוד בורחת על גבי סירות אל תוך חלל גדול וקסום, הוא בריכת הקשתות.
הישרדותה של בריכת הקשתות, למרות אלף ומאתיים השנים שחלפו מיום הקמתה, וחרף רעידות האדמה הקשות שהחריבו חלקים גדולים מהעיר רמלה, מהווה עדות נדירה לטיב המבנה, ומשמשת דוגמה ומופת לאדריכלות המוסלמית.
מאגר המים התת-קרקעי נבנה בשנת 789, בימי שלטון החליף המפורסם הארון אל-ראשיד. שנת הייסוד מוזכרת בכתובת החרוטה בטיח הבריכה, וכך נכתב: "בשם אללה וברכה מאללה, ציווה לבנות הסוכן של אמיר המאמינים, יאריך אללה את קיומו, בחודש חג'ה של שנת שתיים ושבעים ומאה שנה". בריכת הקשתות היא המבנה החשוב ביותר מימי שלטון החליפים העבאסים בארץ ישראל.

הבריכה נבנתה כמאגר מים מקורה לתושבי רמלה. בפי הנוצרים היא נקראת גם "בריכת הלנה הקדושה", בהסתמך על מסורת הטוענת שהלנה, אמו של הקיסר הרומי קונסטנטינוס ה-1, היא שיזמה את חפירתה. הבריכה נודעה גם בכינוי "בריכת אל-ענזיה", כלומר בריכת העיזים. אכן, בעבר ניתן היה לראות במקום קשתות ששימשו להשקיית בהמות.

הבריכה ניזונה ממוביל מים ראשי, שיצא מגזר אל המאגרים במתחם המגדל הלבן. פתח הכניסה של המים נחשף לאחרונה בחפירה של רשות העתיקות. ייתכן שמיקום הבריכה נובע מנביעה קטנה בסמוך לבריכה.

מדרגות אחדות יורדות אל הבריכה, ובה שלושה טורי עמודים בנויים אבן, ובכל טור חמישה עמודים הנושאים את הקשתות המקומרות שעליהן בנויה התקרה. בתקרה קרועות שורות של אשנבים מרובעים, שדרכם כנראה נשאבו מים בעזרת דליים וחבלים בדורות הקודמים. הבריכה היא כמעט מרובעת. אורך צלעה הארוכה מגיע ל-21.17 מ', והצלע האחרת – 19.82 מ'. בימי החורף עולה הבריכה על גדותיהָ, והמים נשאבים ממנה.

בכניסה משלמים סכום סמלי 14 ש"ח מבוגר ו- 12 ש"ח לילד ונכנסים למערה. בפנים יש בריכה בגובה חצי מטר ובאופן עצמאי אפשר לקחת סירת משוטים. 10 שקלים לכרטיס יקנו לכם גם כניסה למגדל הלבן, בה תוכלו לעשות תצפית על רמלה מלמעלה – נחמד מאוד.

גם בריכת הקשתות וגם המגדל הלבן אינם מתוחזקים ברמה גבוהה וחבל. הפוטנציאל התיירותי לא מנוצל ברמלה, בעלת אתרי תיירות היסטוריים נוספים.

שבתות וחגים – 16:00-08:00

כתובת: רחוב ההגנה

לתיאום ביקורים לקבוצות בבריכה בלבד: 08-9216873

* בריכת הקשתות והמגדל הלבן פתוחים בכל ימות השנה מלבד יום כיפור!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *