הורים: איך תשמרו על הילדים גם בחופש?

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז
תמונת אילוסטרציה

הרשות העירונית למניעת אלימות , סמים ואלכוהול מעניקה המלצות להורים לבני נוער כיצד לשמור על מוגנות הילדים גם בתקופת החופש הגדול

אבי פיטרו, מנהל הרשות: "כל חיינו, כל הזמן, ובעיקר בתקופות שיש בהן הרבה פנאי, מוטלת עלינו ההורים החובה לדאוג למוגנות ילדנו. במידה ושמעתם על מקרה קטן או גדול, מתלבטים או חוששים – ברחובות יש לכם כתובת. צוות מוגנות של הרשות הוכשר ועומד לרשותכם עם כל הלב וכל הדיסקרטיות הראויה."

איך עושים זאת ?

לפני הכל – חשוב לזכור כי אנחנו חיים בתוך קהילות נפלאות, תומכות ואהובות, ובתוך כך – זו לא הגנה טבעית. גם אצלנו יכולים להתרחש דברים לא נעימים.

כמה כיוונים מעשיים לקראת הקיץ המתקרב.:

לדעת איפה הילד מסתובב. לפני שהוא יוצא – לשמוע לאן הולך. להימנע משעות שהייה ארוכות מחוץ לבית מבלי לידע על מיקום. הידיעה ההורית מקנה תחושת מוגנות לילד ומעבירה מסר של נוכחות הורית.

שיח פתוח. אפשר לדבר עם אבא ואמא על הכל. להשתדל להימנע מ"ביקורת אוטומטית" כשהילד משתף במשהו. פתיחות עם הורים מהווה מפתח משמעותי ומוכח מחקרית במוגנות הילדים מפני פגיעות. (אף שלא חסינות.) וכן- דיבור פתוח עם ילדים על מיניות.

אמון. שמעתם סיפור מהילד ? נשמע לכם קצת הזוי ? תאמינו. בררו איתו פרטים והפעילו את המחשבה אך הבסיס הוא אמון. לא לברר מתוך ספקנות. ההרגשה של חוסר אמון חוסמת את היכולת לשתף.

תשומת לב להתנהגות חריגה. זיהיתם משהו שונה ? תשאלו. גם אם לא תקבלו תשובה באותו הרגע, עצם השאלה חשובה ומזמינה.

מדיה. מותר וראוי להיות עם היד על הדופק. שימו לב מה התכנים בהם הילד צופה ? האם המכשיר מסונן מפני תכנים פוגעניים ? מומלץ לדבר עם הילדים על הסכנות ברשת. בהתאם לגיל.

בלי תגובות הסטריות. זה מרחיק, ומונע שיתוף. גם התנהלות יומיומית רגועה טובה לכולנו. גם אם עד היום הגבנו / התנהגנו אחרת. או השיח היה פחות פתוח – תאמין שאפשר לתקן. כל יום הוא התחלה חדשה. הזדמנות חדשה.

הרשות העירונית למניעת אלימות, סמים ואלכוהול מאחלת לכולם קיץ טוב ובטוח!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *