כבוד! : פרס ישראל לפרופ’ עדי קמחי ממכון ויצמן למדע

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
פרופ’ עדי קמחי. קרדיט צילום דוברות מכון ויצמן למדע

פרופ’ עדי קמחי מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע תקבל השנה את פרס ישראל במדעי החיים על עבודתה פורצת הדרך בתחום מוות תאי מתוכנת (programmed cell death).

היא תקבל את הפרס בטקס ממלכתי שיתקיים בירושלים ביום העצמאות. בהודעת ועדת הפרס נמסר כי “קמחי היא מחלוצי פענוח מנגנון המוות התאי המתוכנת ביונקים”.

לזכותה של פרופ’ קמחי נזקפים גילויים פורצי דרך בקשר לבחירת התא אם לחיות או למות – היא זיהתה גנים בשם DAP שאחראים להחלטה הזאת, ואת מסלולי האיתות המניעים צורות שונות של מוות תאי. טכנולוגיית “ציד הגנים” החדשנית שלה, המתבססת על שיטת סריקת RNA לאיתור הגנים המבקרים את המוות התאי, הובילה לזיהוי ה-DAP-kinase, חלבון שבין שאר הפונקציות שלו, גם מדכא התפתחות סרטנית. בתחום המתפתח של רפואת סרטן מותאמת אישית, עבודתה של פרופ’ קמחי

תאפשר בעתיד לפתח טיפולים חדשניים מבוססי-חלבונים הדורשים סריקה מוקדמת של הגידולים אצל המטופל.

“פרופ’ קמחי פיתחה גישות חלוציות לפענוח המסלולים המורכבים בתאי גוף האדם, השולטים בהחלטות החיים והמוות של התאים ובהתפתחות סרטן”, הוסיפה ועדת הפרס בהודעתה. “עבודתה חשפה מנגנונים מולקולריים מערכתיים חדשניים להבנת תהליך המוות התאי ברמת ייצור החלבונים ופירוקם . במקביל, זיהתה תקלות במנגנונים אלו במצבים פתולוגים שונים

כפי שציינה הוועדה, הישגיה של פרופ’ קמחי במכון ויצמן חורגים מגבולות המעבדה. היא פעילה במיוחד בקידום מדעניות בקמפוס ובעבר כיהנה בתפקיד יועצת הנשיא לקידום נשים במדע במכון, המפעיל תוכנית ארצית מצליחה לפוסטדוקטורנטיות לקידום נשים במדע. בין השאר, פרופ’ קמחי יזמה תוכנית שבמסגרתה חוקרות ראשיות (PI) מלוות תלמידות דוקטורט – הן נפגשות פעם בחודש ומשוחחות על הבעיות הייחודיות שהן נתקלות בהן בתפקידיהן כנשים, אמהות ומדעניות.

“פרופ’ קמחי היא כל מה שכלת פרס ישראל ראויה להיות – חדשנית, מבריקה, פורצת דרך ושוברת מוסכמות”, צייץ שר החינוך נפתלי בנט. “במשך שנים היא פעלה לקידום נשים במדע ולחיזוק מעמדה של האקדמיה הישראלית בעולם. איזו גאווה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן