לקראת פתיחת שנת הלימודים מזהיר הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה את ההורים

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה פונה להורים, למורים ולגננות: "יש לשים לב לסימון הגבלת גיל המשתמש מעל אריזה של כלי כתיבה, צבעים, מוצרי לימוד ומשחק, המיועדים לבית ספר או לגן"

לקראת תחילת שנת הלימודים פונה הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, יעקב וכטל להורים, למורים ולגננות ומבקש להסב את תשומת ליבם להיבטי הבטיחות והבריאות ברכישה של כלי כתיבה, צבעים, מוצרי משחק ויצירה המיועדים לילדי הגנים ותלמידי בתי הספר.

וכטל מציין, כי במהלך החודשים לקראת תחילת שנת הלימודים, מבצעים המפקחים מטעמו ביקורות ונטילות של המוצרים המיועדים לבתי ספר ולגני ילדים לצורך בדיקת המוצרים האלה במכון התקנים. זאת לשם התאמתם לדרישות התקנים הרשמיים שחלים על מוצרים אלה.

להלן מספר עצות שיפחיתו את הסיכונים שבשימוש במוצרים אלו:

1. יש לשים לב להגבלת גיל המשתמש ולהרחיק מילדים קטנים את המוצרים שאינם מיועדים לשימושם.

2. יש לשים לב לסכנות כגון:
סכנת פגיעה פיזית כתוצאה מחלקים ופינות חדות, סכנת חנק מחלקים קטנים, סכנה ממוצרים חדים שעלולה להיגרם מציוד כתיבה המיועד לילדי בית הספר הנמצא בהישג ידם של ילדים קטנים.
פלסטלינה, בצק משחק או בצק פימו או עפרונות מחודדים לשימוש ילדים מעל גיל 6 שנים, אינם מיועדים לשימוש ילדים מתחת לגילאים אלה ועלולים לגרום לפגיעתם.

3. יש לשים לב להוראות שימוש ולהקפיד על שימוש נכון במוצר:
לכל מוצר שמיועד לשימוש ילדים עד גיל 14 שנים יצורפו הוראות שימוש ואזהרות לגבי סיכונים אופיינים למוצר.

4. יש לוודא שאריזת המוצר או המוצר עצמו נושאים סימון בעברית כנדרש בתקן רשמי:
פרטי היבואן וכתובתו בשפה העברית, שם היצרן וארץ הייצור בשפה העברית.
הוראות שימוש ואזהרות בשפה העברית.
הגבלת גיל המשתמש או טווח הגילאים לשימוש בטוח במוצר.

5. בקניית משחקי לימוד ויצירה שכוללים מגנטים קטנים יש לוודא שאריזתו של המשחק נושאת סימון אזהרה במילים: "מכיל מגנטים או רכיבים מגנטיים. מגנטים נצמדים לחפצים מתכתיים בתוך גוף האדם ויכולים לגרום נזקים רציניים או קטלניים", או במילים דומות לאלה ולהתייחס בהתאם.

6. בקניית ילקוט לתלמיד של בית ספר יסודי יש לוודא ולהתייחס לדגשים הבאים:
כל ילקוט יסומן בעברית בפרטים אלה: שם היצרן וארץ הייצור או שם היבואן וכתובתו; המילים "ילקוט המיועד לתלמידי כיתות א' עד ד'" מצביעות על כך כי הוא מיועד לתלמידי בית ספר יסודי.
יש לוודא, כי מצורף לילקוט עלון הסברה בדבר משקלו והשימוש הנכון בו, כולל הוראה שמשקל הילקוט, לרבות תכולתו, לא יהיה גדול מ-15% ממשקל התלמיד.
יש לשים לב, כי רצועות הילקוט, הבאות במגע עם הכתפיים, תהיינה רחבות ומרופדות. שולי הכתפיות לא יהיו חדים.
התקן דורש שגב הילקוט יהיה קשיח ומרופד, שלא יהיו בילקוט חלקים שילחצו על חלק כלשהו של גוף התלמיד, ולא יהיו חלקים העלולים לגרום לפצעים כלשהם.
יש לוודא, כי התפרים של הילקוט מכוסים בסרט, כדי למנוע את פרימת התפרים.
יש לבדוק, כי הרוכסנים של הילקוט נפתחים ונסגרים כראוי. כמו כן יש לוודא כי לילקוט ישנם סרטים מחזירי אור בחלקו הקדמי, בצדי הילקוט ובגבי הכתפיות. רוחבם של הסרטים מחזירי האור יהיה 2.5 ס"מ לפחות.
ילקוט חייב להיות אטום לחדירת מים או מצויד בכיסוי גשם נשלף.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *