לתשומת לב תושבי רחובות: באחד מכל שלושה בתי עסק מבוקרים התגלתה הפקעת מחיר

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

עיקר ההפקעות היו במחירי הביצים, אך גם במחיר החלב, הגבינה והשמנת – רובן במכולות ובמינימרקטים.

משרדי החקלאות והכלכלה מדווחים: באחד מתוך שלושה בתי עסק מבוקרים, ישנה הפקעת מחירים למוצרים בפיקוח מחירים. במהלך המחצית הראשונה של 2017, חל גידול של יותר מפי 2 במקרי הפקעות מחירים בנקודות המכירה במחיר המפוקח לצרכן, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בתקופה הנדונה, נבדקו 4,752 עסקים, בהם נמצאו 138 מקרים של הפקעת מחירים בנקודות המכירה לצרכן (לעתים אף יותר מהפרה אחת בנקודת המכירה), זאת לעומת 120 מקרים בלבד של הפקעת מחירים בנקודות המכירה, בכל שנת 2016.

מנתוני המשרדים עולה כי נקודות המכירה בהן נמצאו עיקר ההפקעות, היו מכולות ומינימרקטים (כ-72%) ופחות בסופרמרקטים, רובן באזור המרכז.

עיקר ההפקעות נמצאו במכירת ביצים, ונעו בין 10% ל-20% יותר מהמחיר המרבי שהומלץ על ידי ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר ונקבע בצו ע"י שרי החקלאות והאוצר, בהתאם לסמכותם לפי חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, התשנ"ו– 1996.

גם מחירי מוצרי חלב לשתיה הופקעו ביחס למחיר המרבי שקבעה המדינה, ועמדו על כ- 10% יותר מהמחיר המרבי. הפקעת מחיר דומה הייתה במוצרי שמנת מתוקה בהם תפסו המפקחים מחיר שעבר את המחיר המרבי ב-10%. גם במחיר מוצרי הגבינה הלבנה נצפו הפקעות מחיר בשיעור של 15%-10% בממוצע מעל המחיר המותר המרבי.

משרדי החקלאות והכלכלה מדגישים, כי בהתאם להוראות חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, מגישה הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה כתבי אישום פליליים נגד בעלי העסק ומנהלים (במקרים שהם בבחינת מבצעי העבירה או שהפרו את חובת הפיקוח שלהם למניעת עבירות), במקרה של הפקעות מחירים במצרכי יסוד ומנהלת מולם הליכים פליליים בבתי המשפט. רוב התיקים מסתיימים בהרשעה פלילית של בעלי העסקים ומנהליהם ובהטלת קנסות עונשים מרתיעים.

לאחרונה מורגש תהליך של החמרה הדרגתית בגזרי הדין שמטילים בתי המשפט על בעלי העסקים המפקיעים מחירים בניגוד לחוק. כך לדוגמא בפסק דין שניתן לאחרונה, בעקבות חקירה שערך האגף לאכיפה במסחר במשרד הכלכלה ולכתב אישום שהוגש ע"י הלשכה המשפטית במשרד, קבע בית המשפט כי אין להקל ראש בביצוע העבירות של הפקעת מחירים שנועדה בעיקר לשמור על השכבות החלשות שבאוכלוסייה בייחוד כאשר מדובר בהפקעה של שורת מוצרים ובשיעור לא מבוטל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *