מוזיאון חדש נולד בעיר: מוזיאון ״בית האסמים״ למיניאטורות ברחובות

ארז שרווינטר

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

מוזיאון חדש נולד בעיר: מוזיאון ״בית האסמים״ למיניאטורות ברחובות

בטקס חגיגי נחנך הערב, לפני זמן קצר, מוזיאון חדש ומרתק בעיר: מוזיאון בית האסמים למיניאטורות

בטקס החגיגי נכחו ראש העיר, רחמים מלול, חברי המועצה עודד עמרם, אבי קינד ודר׳ רוני באום, מנכ״ל העירייה דורון מילברג, מנכ״ל החברה העירונית אייל פרנקל, מהנדסת העיר דלית הראל ומנהלת המקום רני ששון, אמנים שהשתתפו ביצירת התערוכות במקום וקהל נוסף.

עיריית רחובות והחברה העירונית רחובות גאות להציג את המוזיאון החדש השוכן בבית האסמים ברחובות. הבית, ששימש כמחסן תבואה וכמכולת הראשונה בעיר, עבר תהליך שימור קפדני ביוזמת ראש העיר רחמים מלול ובביצוע מהנדסת העיר דלית הראל.
המוזיאון החדש הוא מיקרוקוסמוס המגלם בתוכו את מורשת העיר רחובות בדרך אמנותית, באמצעות מיניאטורות של מקומות מרכזיים בעיר.
אוצרת המוזיאון ויזמית הפרויקט היא האמנית הרחובותית רני ששון, המנהלת גם את בית האמנים ברחובות ומייסדת תוכנית המצטיינים לילדים יוצרים בעיר.
גודלו המצומצם של המבנה והרצון לחשוף באמצעותו את מבני המורשת של רחובות הובילו את המוזיאון לפתרון יצירתי וייחודי – באמצעות מיניאטורות. המיצגים השונים שבמוזיאון מתכתבים עם המקום, עם העיר ועברה, והמבנים לשימור שבה.

תערוכת הקבע נבנתה על ידי האמן אורי בצון, בעל חברת ליצ'ס לעיצוב, בנייה והקמת תערוכות. התצוגה משלבת טכנולוגיות ייחודיות. בחלל מגוון פתחים, מגירות וארוניות ובתוכם מתאפשרת הצצה לעולמות קטנים ומזעריים, הפתעות ותגליות לילדים ולמבוגרים.
תערוכת הקבע הקבוצתית כוללת את מבני השימור של העיר שנוצרו על ידי האמן מיקי הורוביץ ודגמים ואמנות מיניאטורית פרי יצירתם של אמנים עכשוויים ביניהם לי-אור עצמון פרואין, נטע לוי ושאול כהן.

כמו כן במסגרת זו הוחלט גם ליזום ולהוציא לאור את ספר האיורים האמנותי "המפתח" שנכתב על ידי סופרת הילדים סיוון זיו וינד, בהשראת העיר רחובות, ראשית המושבה והבתים לשימור. האיורים מתוך הספר, פרי יצירתה של המאיירת מעיין גלילי, מוצגים בתערוכת הקבע במוזיאון.

בחלל נוסף מוצגת תערוכת יחיד של האמן עידו מרקוס, שציוריו המיניאטוריים עוסקים במפגש בין המופשט לפיגורטיבי. מרקוס מצייר אובייקטים מתוך תצלומי משפחה ונוף, ויוצר סדרות של עבודות במראה מטושטש כך שהאובייקטים המצוירים מאבדים זהותם ומעוררים סקרנות.

מוזיאון המיניאטורות של רחובות יפתח את שעריו לציבור החל מה15.6 והביקור במקום מודרך וכולל גם הולוגרמות וסדנאות.
בעתיד יהיו במקום גם הרצאות וסדנאות הקשורות לתכנים של עיצוב עירוני, אמנות מיניאטורית, אדריכלות, תרבות ומורשת העיר רחובות, במטרה להגדיל את אוסף היצירות ולתעד את שימור המבנים בעיר.

ראש העיר רחובות, רחמים מלול אמר היום בטקס כי
״ליווינו את הפרויקט הזה במשך למעלה משנה, והשקענו כאן משאבים רבים. לאור התוצאה הנהדרת, אין ספק שההשקעה מצדיקה את עצמה. המקום הזה ייהפך לאבן שואבת לילדי העיר, ולותיקי העיר ולתיירות.
בשנים האחרונות אנחנו משקיעים כסף ומשאבים לטובת שימור מבנים בעיר. את חלקם כבר שימרנו, ונמשיך לשמר מבנים נוספים למרות העלויות הגבוהות״

חבר המועצה ומחזיק תיק התרבות עודד עמרם ציין כי "ראש העיר ומועצת העיר שמו להם למטרה את הושא שימור אתרים. זה אחד המקומות היפים ביותר. אנחנו שוקדים לפתח את נושא התיירות באתרי רחובות. הציבור מוזמן!

דורון מילברג, מנכ״ל העיריה אמר בטקס כי ״לאחר שנת יובש אנחנו שמחים לפתוח את הפעילות כאן. הבית הזה יהיה שוקק חיים והוא חלק מתפיסת עולם של שימור המורשת של העיר רחובות״

שעות פתיחה ומידע כללי: מוזיאון בית האסמים, רח' יהודה גורודיסקי 2, רחובות, ייפתח החל מ- 15.6
שעות פתיחה: א, ה, ו – 9:00-12:00, ג – 16:00-20:00, ב, ד – בתיאום מראש
הכניסה בתשלום. טל. 08-9472960

(מימין- שלמה טולדו, דלית הראל, עודד עמרם, דורון מילברג, ראש העיר רחמים מלול, רני ששון ואייל פרנקל)

תגובות

השאר תגובה

דילוג לתוכן
%d בלוגרים אהבו את זה: