מרגש: ניצולת השואה שיתפה לראשונה בסיפורה

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

רגע מרגש במהלך ביקור המשלחת מגרמניה: ניצולת השואה שיתפה לראשונה בסיפורה האישי בשואה

 

אחרי שנתיים של הפסקה בשל הקורונה, בימים אלה הסתיים ביקור מיוחד של משלחת בני נוער מהעיר התאומה היידלברג, גרמניה, עם רגע מרגש במיוחד- דווקא בעת ביקור במועדון ניצולי השואה ״עמך״ בעיר.
במשך שבוע הכירו בני הנוער את רחובות ואת ישראל, התארחו בבתיהם של בני נוער מרחובות ובשנה הבאה- יארחו את משלחת הגומלין של בני הנוער מרחובות.

12 בני הנוער מהיילדברג, בנים ובנות, נחתו בישראל ביום חמישי 28.7 והתקבלו בחום רב ע"י 12 עמיתיהם, בני נוער מרחובות שנבחרו בקפידה מכל התיכונים בעיר. בני הנוער מגרמניה התארחו בביתם של בני הנוער מרחובות.

 

יחד איתם הגיעו 3 מלווים בגירים, ראשי אגודת הידידות היידלברג- רחובות. המשלחת לוותה על ידי החברים הרחובותיים באגודת הידידות – אביגיל מעיין, מנהלת המשלחת, אבנר פרליס, צבי מרכוס ומירי רגירר שהתחלפו ביניהם.

בשבוע שלאחר מכן הם טיילו בכל רחבי הארץ, וגם ברחובות – במכון ויצמן בעיר ובאתרים היסטוריים בכל רחבי הארץ. אחד משיאי הבוקר היה ביקורה של המשלחת – במועדון "עמך" לניצולי שואה בעיר. זו הייתה חוויה מיוחדת לכל הנוכחים בשל זהותם של המבקרים, וניצולי השואה שרה ויינשטיין ושרגא קאלוש סיפרו להם את סיפורם האישי וריגשו את בני הנוער מגרמניה. אחד מהרגעים המרגשים ביותר היה כאשר עליזה שור, אחת מניצולות השואה ודמות מוכרת בעיר, קמה לספר את סיפורה באופן לא מתוכנן. עליזה מעולם לא שיתפה בעברה את אנשי המועדון ובכלל, ודווקא בביקור המשלחת היא חשה צורך לספר את מה שעבר עליה ועל משפחתה במהלך השואה.

 

בני הנוער טיילו יחד גם בצפון, בתל אביב ובדרום- עם חוויה מיוחדת- זריחה במצדה. בירושלים ביקרה המשלחת ביד ושם, שם הניחו זר ושרו את התקווה.
ביום שני הגיעו בני המשלחת לביקור מיוחד בלשכת ראש העיר, רחמים מלול, ונפגשו גם עם סגנו, מחזיק תיק קשרי חוץ עו״ד יניב מרקוביץ׳ ועם דוברת העירייה ומנהלת קשרי החוץ- אביטל רגב קיסר.
בני הנוער מגרמניה שיתפו כי זו החוויה המשמעותית ביותר בחייהם. לבסוף הם הפתיעו את ראש העיר בשירה נלהבת של ״התקווה״ בעברית, אז הסתבר כי בני הנוער מרחובות לימדו אותם את השיר במהלך הטיולים.

בשנה הבאה ייערך ביקור גומלין של בני הנוער מרחובות בהיידלברג- שיתארחו אצל עמיתיהם הגרמנים.
במקביל למשלחת זו- משלחת של בני נוער מרחובות שוהה במחנה מדעי באוניברסיטת היידלברג במהלך חודש אוגוסט.

רחמים מלול, ראש עיריית רחובות
רחמים מלול, ראש עיריית רחובות

ראש העיר, רחמים מלול: ״זו השנה ה-39 שאנו ממשיכים בחיזוק קשרי הידידות עם היידלברג, העיר התאומה של רחובות. למשלחות יש משמעות חינוכית וערכית גדולה, בפרט בחשיפת הצד היפה של ישראל וחיזוק הערך ההיסטורי של מורשת השואה בקרב הדור הצעיר בגרמניה״.

כפי שהובטח: שלב ב' של השוק העירוני יוצא לדרך! - רחובות ניוז
סגן ראש העיר יניב מרקוביץ

עו״ד יניב מרקוביץ׳ סגן ראש העיר ומחזיק תיק קשרי חוץ: ״הקשר של רחובות עם העיר היידלברג בגרמניה וידידינו שם הוא משמעותי ביותר, ומדי שנה אנו נוכחים בכך מחדש. אני מזמין את תושבי רחובות, בגירים ובני נוער, לעקוב אחרי הפרסומים ולקחת בכך חלק. אני מודה לאביגיל מעין שהשקיעה שעות רבות בהתנדבות למען הצלחת הביקור״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *