פרשת “וילך”

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

השבת פרשת “וילך”.

אומרים כי בכדי שמשיח יבוא, צריכים כל היהודים להתאחד. הבעיה היא, שבכדי שכל היהודים יתאחדו – המשיח צריך לבוא לפני כן…

בפרשתנו מופיע הפסוק: “הקהל את העם, האנשים והנשים והטף…”. משה רבינו מצווה את העם להתאסף באחדות נדירה, בסיום שנת השמיטה – בחג הסוכות, על מנת להתחזק בתורה ובמצוות. “למען ישמעו ולמען ילמדו . . ושמרו לעשות את כל דברי התורה הזאת”.

ואת זה צריכים לדעת לא רק המבוגרים שבינינו, אלא גם “הטף”, הילדים הקטנים, כי חינוך יהודי שורשי מתחיל מרגע לידתו של הילד.

הדלקת נרות שבת (מרכז): 18:00

שבת שלום וגמר חתימה טובה.
הרב מאיר כהן, חב”ד קרית עקרון

רגע השיא של יום כיפור

לא אשכח את הציפיה שלי כילד, לרגעים הללו של סיום תפילת נעילה. אלו היו מבחינתי רגעי השיא של יום כיפור. בית הכנסת מלא מפה לפה וכולם זועקים יחד בלב אחד ‘שמע ישראל’, ‘ה’ הוא האלוקים’, לאחר מכן מנגנים ניגון חסידי (‘מארש נפוליאון’) בהתלהבות רבה, כמנהג חב”ד, וגולת הכותרת הייתה כמובן: התקיעה הגדולה. טוווווו!

אולם עם השנים למדתי כי יתכן שרגעי השיא של יום כיפור הם דווקא… במוצאי הצום! לא, זה לא בגלל הארוחה הנחשקת של מוצאי הצום (גילוי נאות: הצום לפעמים לא הכי קל…) ולא רק בגלל הסוכה האהובה שמתחילים לבנות במוצאי החג. זה באמת כי השיא של יום הכיפורים, הוא דווקא אחרי היום הקדוש.

ההמראה והנחיתה

למדתי זאת מקריאת התורה במנחת יום הכיפורים. רגעים ספורים לפני תפילת הנעילה קוראים בתורה קטע מפרשת ‘אחרי’ המזהיר שלא לחטוא בעבירות מהסוג הנמוך ביותר. חברים, אנחנו כאן בבית הכנסת, בשיא היום הקדוש, על מה מדברים איתנו?!

הרבי מלובביץ’ מסביר כי זו בדיוק הנקודה של יום הכיפורים: מטרת ההתעלות של יום הכיפורים היא – אופן ההנהגה בשגרת החיים שאחרי החג (לכן קוראים בפרשת *’אחרי’*). אם נבחר אז אחרת כשנתמודד מול ניסיונות שונים, זה יהיה רגע השיא של יום הכיפורים שלנו!

חברים, כשנמריא לנו שם למעלה ביום כיפור, הבה נזכור את הרגעים והמצבים שאחרי הנחיתה ונחשוב – איך נביא להם ולו משהו קטן מהאווירה הטהורה הזו?

שבת שלום וגמר חתימה טובה!

הרב נחום רבינוביץ

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן