רחובות ציינה את יום המודעות הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

היום הושק באופן חגיגי פרויקט ״נגיש לא אדיש״ במרכז חוויות שווייץ רחובות המדע, במעמד ראש העיר, רחמים מלול, יו״ר רשת חוויות אמיתי כהן, חברי המועצה אורית שרגאי מחזיקת תיק אוכלוסיות מיוחדות וחבר המועצה שמוליק בר דאנזאן מחזיק תיק שירותים חברתיים ומנכ״ל רשת חוויות אלרואי אסרף.יום המודעות הבינלאומי מצוין היום ברחובות במספר אירועים.

לרגל היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות נערכה היום במרכז חוויות שווייץ רחובות המדע השקה חגיגית של פרויקט "נגיש לא אדיש", במעמד ראש העיר, רחמים מלול, יו״ר רשת חוויות אמיתי כהן, חברי המועצה אורית שרגאי מחזיקת תיק אוכלוסיות מיוחדות וחבר המועצה שמוליק בר דאנזאן מחזיק תיק שירותים חברתיים, מנכ״ל רשת חוויות אלרואי אסרף , שרה אילת, המפקחת הרשותית , ותלמידי חטיבות ביניים המשתתפים בפרויקט.
זהו פרויקט עירוני שבמסגרתו נחשפו, בשלב ראשון, תלמידים מ- 3 תיכונים שונים בעיר (השיטה, רון ארד ומדעים) לתחום המוגבלויות , נפגשו עם אנשים עם מגבלות, ולמדו על נושא הנגשה עם דגש על הנגשה לכיסאות גלגלים. במהלך השנה צפויים התלמידים לצאת לשטח, ובאמצעות אפליקציה ייעודית למפות חלקים נבחרים בעיר מבחינת נגישות לכיסאות גלגלים. תוצאות המיפוי יעברו לעירייה ויהוו פלטפורמה עבור ממונה הנגישות העירוני לצורך המשך הנגשת העיר.
טרם תחילת הארוע, בני הנוער המשתתפים בפרויקט הדגימו בפועל לראש העיר כיצד האפליקציה מתעדת נקודות לא מונגשות, והסבירו לי כי בעתיד המידע שהצטבר יוכל לסייע למוגבלים בניידות על גבי אפליקציות ניווט.
המטרה היא להפוך את הפרויקט למיזם עירוני, שכולל בתוכו את כל התיכונים בעיר ופועל להנגשת העיר למגוון רחב של לקויות.
בסוף התהליך כולו רחובות תהפוך להיות העיר הראשונה בה ניתן בלחיצת כפתור לקבל מידע על דרכים נגישות המתאימות לכלל המוגבלויות ותהיה עיר שווה עבור כלל תושביה.


ראש העיר, רחמים מלול הודה למובילות הפרוייקט ולבני הנוער על ההירתמות לפרוייקט: ״זכותם של מי שיש להם מגבלות – לניידות נוחה ולנגישות עיריית רחובות משקיעה משאבים רבים בהנגשת מבני הציבור, המדרכות והדרכים לאנשים עם מגבלה בניידות״
חבר המועצה שמוליק בר דאנזאן, מחזיק תיק שירותים חברתיים : ״העיר רחובות מובילה בהנגשת מוסדות ציבור, הארוע ״נגיש לא אדיש״ הוא הוכחה כי הנושא הוא בראש סדרי העדיפויות העירוני, חינוך הדור הצעיר לתשומת לב למגבלות הדרך של אנשים עם צרכים מיוחדים. שמחתי לקחת חלק בארוע ואסייע בעתיד הקרוב והרחוק בקידומו״
חברת המועצה אורית שרגאי: "זהו פרויקט חינוכי, ייחודי, שאנו מאמינים שיוביל לשינוי חינוכי עמוק בקרב התלמידים ויהפוך אותם למבוגרים מכילים, סבלניים וסובלניים כלפי האחר. אני מודה לכל השותפים על ההירתמות להפיכת החלום למציאות.
כמחזיקת תיק אוכלוסיות מיוחדות, אני גאה בתלמידים הרבים שהצטרפו לפרוייקט, ושמחה להיות שותפה וחלק מתכנית ייחודית וחלוצה שבסופה העיר רחובות תהיה מובילה באפשרות לחיים שוויוניים״
חבר המועצה אמיתי כהן, יו"ר רשת חוויות, ציין כי: "רשת חוויות שמה לעצמה כמטרה לפתח את המענים לאוכלוסיות עם מוגבלויות, בכל טווח הגילאים ולענות על הצרכים המגוונים. בתוך כך, הרשת יחד עם השותפים הרבים, קבעה לעצמה כיעד לעלות את המודעות הציבורית לצרכים של אנשים עם מוגבלויות, בעשייה ממשית, שמאפשרת להם לחיות בשוויון ומעבר לכך, לקחת חלק פעיל בהובלת איכות החיים בעיר".

רחובות נחשבת לאחת הערים הידידותיות לאנשים עם מגבלות בשל הפעילות העניפה המתקיימת בה למענם. הפעילות לאוכלוסיות מיוחדות ולאנשים עם מגבלות במגוון גילאים במשך כל ימות השנה מכוונת על ידי פורום אוכלוסיות מיוחדות בעיר, אשר בו לוקחים חלק כל המוסדות והארגונים הרלוונטיים: האגף לשירותים חברתיים ואגף החינוך בעיריית רחובות, רשת חוויות, קהילה נגישה, אקי"ם, הנהגת ההורים העירונית , אילן, ניצן, אנוש, אלו"ט, חיוך שליו, הורים מובילים לשינוי, מנהיגות הורים חרדית לילדים עם צרכים מיוחדים, עמיתים, מנטורים, בית אקשטיין החממה ויתר הארגונים והעמותות בעיר. את הפורום מובילה חברת המועצה אורית שרגאי, מחזיקת תיק אוכלוסיות מיוחדות בעיר.
מלבד הפרוייקט יתקיימו היום עוד שתי פעילויות להעלאת המודעות לנושא ולהמחשת חשיבותו:

המחזמר ״כנר על הגג״ עם שחקנים בוגרי ״ניצן״, יעלה באולם אשכול פיס בבית הספר קציר א, חנה אברך 25, רחובות ביום שלישי, 3.12 בשעה 18:00 הכניסה חופשית
הקרנת הסרט המרגש ״צ׳מפיונס״ ביום שלישי, 3.12.19 בשעה 20:00 במתנ"ס חוויות שוויץ המדע, רחוב סירני 52. בעלות סימלית של 15 ₪ כולל פופקורן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *