לידיעת תושבי רחובות: תתחילו לחשב מסלול מחדש

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

משרד התחבורה ישנה את מספריהם של עשרות כבישים מרכזיים ויחליף אלפי שלטים. הסיבה: להתאים את הנהיגה למאות קילומטרים של דרכים חדשות ומחלפים שנסללו לאחרונה בישראל .כך חושף הבוקר עיתון" ידיעות אחרונות".

כמעט כל נהג טיפוסי מכיר בעל פה את מספריהם של צירי התנועה המרכזיים בארץ. בין אם אתם מעיינים במסלול שהציעה לכם אפליקציית הניווט וויז ובין אם אתם מתבוננים במפות, סביר להניח שתדעו מיד מה מספריהם של כביש גדרה-ביל"ו , נתיבי איילון, כביש עוקף רחובות . אך בקרוב כדאי שתתחילו לשנן מחדש את הרשימה. היות ומספריהם של כבישים רבים ומרכזיים עומדים להיות מוחלפים, ותיכנס לשימוש שיטת שילוט חדשה. מה שבוודאי יוביל   לבלגן ובלבול בתקופה הראשונית, שבה כולנו נצטרך להתרגל לשינויים החדשים בדרכים.

המהלך, מתוכנן להתפרס  בשנתיים הקרובות. בתקופה זו יוחלפו כ–2,000 שלטים ברחבי הארץ, בהתאם למספור החדש. במקומות שבהם הדבר יתאפשר מבחינה טכנית יודבקו מדבקות חדשות על גבי השלטים הקיימים. את העבודה תבצע חטיבת התפעול והאחזקה בחברת נתיבי ישראל. בכל פעם שיבוצע שינוי, המידע יעבור לאפליקציות הניווט, וכך לא אמורות להיות הפרעות בשימוש בווייז,למשתמשי הדרך.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ציין כי בעשור האחרון נסללו מאות קילומטרים של כבישים חדשים. כמו כן הוקמו מאות מחלפים, מנהרות, גשרים ומסילות."במטרה להקל על הנהגים לנצל את רשת הדרכים החדשה, ולאפשר להם התמצאות ויכולת ניווט ברשת המורחבת, בוצע שינוי כולל במפת הדרכים בישראל, נוספו מספרי כבישים חדשים ועודכנו קטעי דרך קיימים בהתאם לשיטת המספור ולרשת החדשה", אמר כץ.

אז איך נלמד את מספור הכבישים החדש? ראשית, יישמר העיקרון הנהוג כיום לפיו דרכים ראשיות ברמה הארצית מצוינות במספר חד־ספרתי ודרכים בין־מחוזיות מצוינות במספר דו־ספרתי. דרכי אורך ראשיות שחוצות מספר גדול של מחוזות יצוינו במספר דו־ספרתי המסתיים באפס (40, 60 וכו'). דרכים אזוריות קטנות יותר מסומנות בשלוש ספרות, ודרכים מקומיות בארבע. דרכים שחוצות את המדינה לרוחב (ממערב למזרח) יסומנו במספרים אי־זוגיים, ואילו צירי אורך (מצפון לדרום) – במספרים זוגיים. לסיום, המספרים הולכים וגדלים, בהתאמה, ממערב למזרח ומדרום לצפון (כביש 2 מערבי יותר מכביש 4, וכך הלאה).

לפי השיטה החדשה לא יהיו מספרי כבישים לדרכים שנקטעות באמצע וממשיכות במקום אחר, כפי שהיה עד כה. שינוי נוסף ימנע מצב שבו יש קטע דרך משותף לשני מספרי כבישים שונים. ועוד חידוש: עד כה דרכים מהירות שמחברות בין ערים גדולות התחילו באמצע עיר אחת והסתיימו באמצע עיר אחרת. עתה מספר של כביש יתייחס לקטע שמכניסה לעיר לכניסה לעיר האחרת, ואילו הקטעים שמהכניסה למרכז יכונו פשוט בשמות הרחובות שלהם.

עד כה סומנו מספרי כבישים בשלושה צבעים. כחלק מהמהפכה עוברים לארבעה צבעים:

כחול – לדרך ראשית מהירה; אדום – לדרך ראשית; ירוק – לדרך בעלת אופי אזורי; ושחור לדרך מקומית שמשמשת לגישה ליישובים. עד כה לכבישים רבים כאלה לא היה מספר, ועתה הם יקבלו מספרים בעלי ארבע ספרות.

כבישים הסובבים מטרופולינים עירוניים יוגדרו "כבישי טבעת" ויבטלו קטעי דרך אחרים, באמצעות מספר אחיד. כך, למשל, הוחלט להעניק לכביש "סובב כינרת" את המספר 900. התוואי של הכביש החדש כולל בתוכו שורה של כבישים בשיטה הנוכחית, הישנה: 85, 90, 92 ו־87. כך שמספר אחד מחליף ארבעה מספרים – פשוט יותר.

כביש 90, הארוך בכבישי ישראל, שזכה באחרונה לכינוי "כביש המוות" עקב ריבוי התאונות הקטלניות, יהפוך לכביש 8.  בנוסף, כבישים מהירים וראשיים ששודרגו בשנים האחרונות יהפכו לדו־ספרתיים בהתאם לנפח התנועה בהם, שגדל. כביש 431 (מראשל"צ למודיעין) יהפוך לכביש 43; כביש 443 (ממחלף בן שמן עד לכביש מעלה אדומים) יהפוך לכביש 45.מנגד, יש כבישים שהוחלט "להורידם בדרגה" לאור ממדיהם ונפח התעבורה בהם. לפי העדכון יבוטל מספור כפול של קטעי דרך חופפים. כך, למשל, כביש 6 יבטל את כביש 70 בכל הקטעים החופפים ביניהם. קטע הדרך מכביש 2 עד מחלף תות (ליד יקנעם) יהפוך לכביש 67. כמו כן, קטעי דרך שאינם רציפים יחולקו למספר כבישים שונים. כך, למשל, ציר 60 (הדרך הראשית המיתולוגית של יהודה ושומרון) עובר בתוך שטחה העירוני של ירושלים ומחולק למספר מקטעים בעקבות העברת חלק מהדרך לסמכות הרשות הפלסטינית. לכן, בשיטה החדשה המספר 60 יתאר את הכביש שבין באר־שבע לכניסה לירושלים בלבד. העדכון החדש יתאים את מספור הכבישים לחשיבות כל כביש ושימושו. כלומר, אם עד כה כביש "גדול" התחבר לכביש "קטן" שהגיע ליישוב – עתה יש מצבים שבהם מספרו של הכביש הקטן יבוטל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *