משרד התחבורה יפרסם מכרזים להפעלת מוניות שירות שישרתו את תושבי קריית עקרון, מזכרת בתיה ורחובות

ארז שרווינטר

בעלים, מנכ"ל ועיתונאי בקבוצת ניוז

במסגרת הרפורמה יפורסמו מכרזים חדשים להפעלת 20 קווי מוניות שירות באשכולות ראשון לציון, רחובות ורמלה לוד, מתוכם חמישה קווים חדשים ביןרחובות לראשון לציון, לנתב"ג (דרך נס ציונה), לצומת בילו (דרך קריית עקרון) ולתל אביב (דרך נס ציונה) וקו שירות המחבר בין רמלה ללוד.

מהפכת מוניות השירות, שמקדם שר התחבורה ישראל כץ, מגיעה לרחובות.  במסגרת הרפורמה הגדולה בענף מוניות השירות, משרד התחבורה יפרסם מכרזים להפעלת קווי מוניות שירות, גם בראשון לציון, רמלה, לוד ורחובות. זאת, במסגרת תכניתו של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, לשדרג באופן משמעותי את התחבורה הציבורית בישראל.

 במסגרת הרפורמה יפורסמו מכרזים חדשים להפעלת 20 קווי מוניות שירות באשכולות ראשון לציון, רחובות ורמלה לוד, מתוכם חמישה קווים חדשים ביןרחובות לראשון לציון, לנתב"ג (דרך נס ציונה), לצומת בילו (דרך קריית עקרון) ולתל אביב (דרך נס ציונה) וקו שירות המחבר בין רמלה ללוד.

 

קווים אלה מצטרפים לשדרוג קווי מוניות השירות הקיימים, המחברים ביןראשון לציון לבאר יעקב, לוד ותל אביב; בין רחובות לאשדוד, מזכרת בתיה (דרך קריית עקרון), פתח תקוה (דרך נס ציונה, רמת גן, בני ברק, רמלה ולוד); בין רמלה ולוד לתל אביב; וקווי שירות עירוניים בראשון לציון וברמלה.

 

כמו כן, במסגרת הרפורמה יתאפשר לראשונה שימוש של כרטיס הרב-קו בענף המוניות (בימי חול), שיאפשר לנוסעים ליהנות מכל הסדרי הנסיעה המוזלים בתחבורה הציבורית, כולל מעבר בין קווים ללא תשלום, מידע לנוסעים, מידע על נסיעות השירות באפליקציות, הזמנת מקומות בנסיעות בינעירוניות ועוד.

 

לדברי השר כץ, הנוסעים במוניות השי=F8ות ייהנו מההנחה הניתנת כיום למחזיקי כרטיס "רב קו" באוטובוסים וברכבת. הנחה זאת כוללת את כל קבוצות האוכלוסייה הזכאיות בהם תלמידים, סטודנטים, אזרחים ותיקים ונכים. הנוסעים במוניות יזכו גם בהסדרי מעבר של "90 דקות" במטרופולנים.

 

קווי המוניות החדשים מחולקים לאשכולות קווים שיופעלו על ידי מפעיל אחד בכל אשכול. תכנון מערך הקווים מבוסס על הרחבת השירות למוקדי ביקוש כמו מוסדות רפואיים, נמלי תעופה, תחנות רכבת, מוסדות אקדמיים ואזורי תעשיה. הרפורמה תביא להרחבת פריסת הקווים בארץ, שיפור האמינות לנוסע בקווים קיימים, ויצירת רובד שירות נוסף בשילוב מוניות שירות, בצירים עתירי ביקוש לתחבורה הציבורית.

 

20 קווי מוניות השירות המוצאים למכרז ישרתו יותר מ-800 אלף תושבים המתגוררים בראשון לציון, באר יעקב, רמלה, לוד, רחובות, אשדוד, יבנה, מזכרת בתיה וגן יבנה. קווי השירות ישפרו את הנגישות של התושבים אל מוקדי התעסוקה, הבריאות, התחבורה והמוסדות האקדמיים באזור בהםאזורי התעשייה בלוד, ראשון לציון, אשדוד, צומת כנות וצומת ביל"ו, קרית אריה, צריפין, פארק המדע, מכון ויצמן ברחובות, אוניברסיטאות תל אביב ובר אילן, המכללה למנהל, קניון הזהב, יס פלאנט והסינמה סיטי, חוף הים בראשון לציון, ובתי החולים קפלן, שמואל הרופא, אסף הרופא, בילינסון ואסותא.

על פי התכנית, הרפורמה בענף המוניות תחול על כל קווי המוניות הקיימים וכן על קווים חדשים או משודרגים. השר כץ ציין כי הרפורמה בענף מוניות השירות מבוצעת כחלק ממהלך כולל שתכליתו לממש את יעודן של מוניות השירות, כאמצעי תחבורה משלים לאוטובוסים ולרכבות ולחזק את מערך החבורה הציבורית בישראל. לדבריו, הרפורמה תשפר באופן דרמטי את שירותי התחבורה הציבורית בישראל, והוסיף כי הרחבת מערך שירותי המוניות תאפשר מעבר נוסעים נוספים מרכב פרטי למוניות שירות.

 

קווי המוניות גובשו לאחר עבודת תכנון נרחבת שבוצעה במשרד התחבורה, שכללה, בין השאר פרסום קול קורא שביקש מהציבור להציע קווים חדשים או שינויים של מסלולים קיימים. חלק מההצעות שהתקבלו מהציבור הוטמעו במתכונת הקווים החדשה, היוצאת לדרך בימים אלה.

 

הקווים מתפרסים על פני 23 אשכולות בכל רחבי הארץ, מתוכם ארבעהאשכולות חדשים, בהם אשכול אילת, בקעת אונו, חולון – בת ים ואזור יהודה ושומרון. עם הפעלת כל הקווים המתוכננים, יגדל מספר מוניות השירות בישראל במאות אחוזים, לעומת מספר מוניות השירות הפועל כיום.

 

כל אשכול כולל מספר קווים, חלקם קווים במסלולים הפועלים כיום וחלקם קווים חדשים. במטרה לאפשר תחרות הוגנת, למפעיל תחבורה ציבורית לא תתאפשר הפעלת אשכולות קווי מוניות, באזורים בהם מופעל על ידו אשכול קווי אוטובוסים.

 

ההליך המכרזי יתבצע בשני שלבים: בשלב הראשון יתבצע מיון מוקדם (PQ) של חברות העומדות בתנאי הסף שקבע משרד התחבורה בהליך התחרותי. חברות שעברו את השלב המוקדם, יוכלו להמשיך ולהתמודד על הפעלת כל אחד מאשכולות קווי המוניות שיצאו בהדרגה לתחרות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *